Málo mlieka v prsníkoch?

Mária    30.10.2017, 18:28

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ohľadom dojčenia. Snažím sa kojit. Po 20-30 min kojeni je strašne nespokojný otvára ústa a stále sa mrvi a hľadá prsník. Nedokáže ani zaspať. Mám pocit že mi ide málo mlieka. Prsníky nemávam vôbec naliate. Pri odsavani je to katastrofa. Prsník si musím doslova natlačiť na odsavacku a stále stelovat aby som vôbec odsala za deň 40 ml. Laktačná poradkyňa mi povedala že musím kojit minimálne 45 min. Pediater povedal že dieťa sa musí najesť za 20 min. Prsia ma už dosť bolia, stipu od neustáleho kojenia . Ak dám UM 60 ml tak dieťa je spokojné a aj zaspí.Ale po večeroch ho bolieva bruško a nemôže sa vykakať. Je to pravdepodobne z UM. Ale rada by som kojila. Ale čo preto spraviť aby bol spokojný. Pijem aj podporné rôzne veci na podporu. Prosím o radu . Ďakujem za odpoveď.

Milá Mária,

vo vašej situácii je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby ste sa mohli vrátiť k výlučnému dojčeniu a mohli prestať dokrmovať umelým mliekom a pre to, aby bolo bábätko spokojnejšie a vás neboleli prsníky. Všetky tieto kroky sa najúčinnejšie urobia v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Odporúčame sa stretnúť s našou certifikovanou poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože, keď budete vedieť vyhodnotiť pitie bábätka, budete vedieť posúdiť, či pri dojčení získalo dostatok mlieka a budete spoločne s poradkyňou môcť urobiť kroky v prípade, že bude potrebné dojčenie zlepšiť, čo z vášho popisu bude potrebné. Budete sa tak vedieť orientovať podľa pitia bábätka a nebudete musieť sledovať menej spoľahlivé znaky ako sú naliate prsníky alebo to, koľko dokážete odsať z prsníka. Pretože napríklad odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať. Rovnako samotná dĺžka dojčenia nehovorí o tom, koľko dieťa skutočne z prsníka pri dojčení vypilo. Naliatie prsníkov takisto nie je znakom, ktorý má výpovednú hodnotu o dojčení. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak.

Pre zlepšenie dojčenia bude spoločne s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. Preto úprava prisatia bude potrebné aj pre riešenie bolestivých prsníkov. Spoločne s poradkyňou prejdete ešte aj kroky, ako liečiť boľavé bradavky:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. O príčinách plaču a nespokojnosti bábätka, ktoré nesúvisia s dojčením, si môžete prečítať v tomto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Málo mlieka v prsníkoch?