Popraskané, boľavé bradavky

Nikola    30.10.2017, 18:36

Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať ohľadom kojenia. Môj synček má 2 a pol týždňa a prospieva. Z nemocnice sme prišli s 3350 g a teraz máme 3700g. Problém je, že mám na jednom prsníku popraskanú a boľavú bradavku. Zaujímalo by ma,či je v tomto prípade lepšie použiť prsné klobúčiky alebo odsávačku mlieka a podávať z fľašky kým sa zahojí. Nedokrmujem ho, mliečka mám chvalabohu dosť a drobček aj veľa papká. Druhý prsník mám zdravý, z toho kojím, ale v tom je aj menej mliečka. Za radu Vám vopred ďakujem.

Milá Nikola,

existujú spôsoby, ako zlepšiť prisatie bábätka tak, aby nepoškodzovalo bradavky pri dojčení. Preto hlavnou súčasťou riešenia vašej situácie by malo byť zlepšenie prisatia bábätka, vďaka čomu sa už bradavka nebude ďalej poškodzovať a k tomu pridať účinnú liečbu, aby sa poranené tkanivo čo najskôr zahojilo. Klobúčiky, ani odsávanie mlieka a jeho podávanie z fľaše nie sú riešenia, ktoré by pomohli vyriešiť vašu situáciu z dlhodobého hľadiska. Ak by sa aj bradavka zahojila za pár dní, počas ktorých by ste z toho prsníka nedojčili, pri prvom najbližšom pokuse o dojčenie na zahojenej bradavke, sa znova bradavka poškodí, ak prisatie nebude správne. Prisatie bábätka bude navyše pitie cez klobúčiky alebo z fľaše výrazne zhoršovať, takže prisatie bude bábätka bude ešte horšie. Pitie z klobúčikov alebo z fľaše navyše znižuje tvorbu mlieka, čo znova len zhorší prisatie bábätka.

Preto v tejto situácii je kľúčové upraviť prisatie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. Preto úprava prisatia bude potrebné aj pre riešenie bolestivých prsníkov. Spoločne s poradkyňou prejdete aj kroky, ako liečiť boľavé bradavky:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Popraskané, boľavé bradavky