Uráty v moči desetitýdenního miminka

Kristina    02.11.2017, 18:46

Dobrý den, můj syn je plně kojený, je mu deset týdnů a posledních 14 dní se mu na plínce občas objevují růžové flíčky. Zatím se to dělo pouze v noci, kdy nehce pít, je spavý a já jsem většinou moc unavená, abych se dokázala mobilizovat a aktivně ho budila. Dnes se flíček objevil i přes den. Doktorka mi řekla, že se jedná o uráty, což značí, že je moč hodně koncentrovaná a malý málo pije. Proběhly kontrolní odběry, v laboratoři se neprokázala bakterie, všechny ostatní hodnoty byly taky v pořádku. S kojením od začátku bojujeme, malý nesaje příliš efektivně, já nemám moc mléka, přibírá v normě, ale spíš ke spodní hranici. Chci se zeptat, jestli jsou uráty nebezpečné, mám pocit, že se to vyhrotilo tak, že stačí, aby jedno kojení nebylo dostatečné, a hned se flíček objeví. O urátech se toho dá všeobecně na internetu najít jen velmi málo, pediatrička infekci vyloučila, takže zbývá jen nedostatečné kojení. Nechci zavádět příkrm, ale skoro to vypadá, že nebudu mít jonou možnost. Děkuji moc za odpověď, s pozdravem, Kristina Nesvedová

Milá Kristíno,

vo vašej situácii by malo byť prvým krokom zlepšenie dojčenia. Ak sa ružové fliačky budú objavovať aj po tom, čo vaše bábätko bude získavať dostatočné množstvá mlieka, mali by ste podstúpiť ďalšie testy. Aj pri 3-mesačnom bábätku je možné urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka, zvýšenie príjmu materského mlieka zo strany bábätka. Dokrmovanie umelým mliekom by sa malo použiť až v prípade, že tieto kroky pred tým nefungovali, teda až po tom, čo sa vyčerpali možnosti zvýšenia príjmu materského mlieka.

Všetky tieto kroky je potrebné riešiť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Uráty v moči desetitýdenního miminka