Odmietanie

Veronika    06.11.2017, 08:41

Dobrý deň,dcérka ma 3 týždne,je kojená.Problemom je,že keď jej dám papat,vie piť maximálne len 10 min,potom sa začne odtlacat,pusta prsník,musím počkať 15-20 min a skúsim znova,ale to je maximum pitia 5 min,potom znova to iste.Mlieka mám dosť,nakoľko mi tečie aj po jej papani.Dcerka je nepokojná,nevie dlho spat,prsník jej dávam každú chvíľu,aby sa nebola hladná a prsníky plne.Vedeli by ste mi nejako poradiť? Dakujem vopred

Milá Veronika,

vašu situáciu je dôležité posúdiť pri osobnom stretnutí s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ak by sa ukázalo, že bábätko potrebuje pri dojčení získavať viac mlieka, spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka dokážete bábätko udržať dlhšie na prsníku tak, aby pri tom pilo. Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte, ako vyzerá pitie bábätka, ak upravíte polohu a prisatie a ak budete počas dojčenia stláčať prsník. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Je možné, že čisto úpravou polohy a prisatia spolu so stláčaním prsníka pomôžete bábätku, aby získavalo dostatok mlieka a nebude potrebné nič viac zmeniť. Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte správanie bábätka po dojčení. Mnohé bábätká sú po dojčení nespokojné, ale nie preto, že nezískali pri dojčení dostatok mlieka. Bábätko po dojčení potrebuje pomoc so zaspatím a udržaním sa v spánku a veľká časť nespokojnosti a plaču, ktoré sa v našich podmienkach označujú ako „kolika“, v skutočnosti súvisí s tým, že bábätko signalizuje potrebu spánku a udržania sa v spánku a že potrebuje reguláciu spánkových cyklov intenzívnym kontaktom s matkou počas dňa. Prečítajte si tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok