Omezení kojení pro vyvolání cyklu

katerina    08.11.2017, 08:43

Dobrý den, kojím syna (15 měsíců) na požádání - momentálně to vypadá tak, že usíná u prsa, v noci se nakojí jednou až dvakrát, vzbouzí se u prsa. Někdy si cucne i dopoledne, po obědě skoro vždy a většinou i odpoledne. Opravdovému jídlu toho moc nedá, zpravidla by radši prso. Prospívá dobře. Jenom bychom rádi počali druhé dítě a cyklus se mi stále ještě nedostavil a všude jsem se dočetla, že při tak četném kojení se ani hned tak nedostaví. Kojím ráda, je to taková chvilka pohody... nejraději bych kojila do samoodstavu (který tedy u toho našeho chlapce vypadá tak na začátek střední školy :D). Můžete poradit, jak nenásilně snížit kojení? Mám mu říct ne, když se bude dožadovat?( strašně se mi nechce...) Nebo se dá otěhotnět i při takovéto frekvenci? Díky moc za rady! Prosím, pošlete mi odpověď i na mail :) Ještě jednou velký dík! Katka

Milá Katko,

situácia, kedy 15 mesiacov po pôrode nemáte menštruáciu, nie je nijako prekvapivá. Dojčiace matky priemerne dostávajú menštruáciu medzi 14 – 17 mesiacom po pôrode. Toto je prirodzená ochrana pred tým, aby nepočali bábätko príliš skoro – v čase, kedy ich staršie dieťa ešte mimoriadne potrebuje. Tehotenstvo napr. významne zníži množstvo materského mlieka, ktoré sa matke tvorí a ročné dieťa má ešte byť prakticky takmer výlučne dojčené a príkrmy len ochutnávať, tak ako to popisujete vy. Vaše bábätko sa správa úplne normálne a je normálne tiež to, že sa chce dojčiť a môže sa v tomto veku chcieť dojčiť aj častejšie, než keď bolo novorodencom. Toto je normálne a neznamená to, že sa bude dojčiť až do strednej školy, nebojte :)

V tejto situácii vám nijako nepomôže dieťa odstaviť, alebo začať znižovať počty dojčení cez deň, či v noci. Je dôležité z hľadiska plodnosti vedieť, že hladiny prolaktínu približne po roku po pôrode sa za fyziologických okolností nijako zásadne nelíšia u ženy, ktorá dojčí od tých, ktoré má žena, ktorá nedojčí. Vaše telo potláča plodnosť vtedy, ak je starostlivosť o vaše dieťatko ešte stále taká náročná, že nie je vhodný čas na nové tehotenstvo. Toto je správna reakcia vášho tela. Dôvodom nie je len dojčenie ako také. Napriek tomu, že z hľadiska hladín hormónu prolaktínu matka, ktorá po roku dojčí, je na tom hormonálne približne rovnako, ako matka, ktorá nedojčí, častokrát sa matky vo vašej situácii dozvedia, že by mali znížiť počet dojčení, aby sa plodnosť vrátila. Odstavenie nespôsobí, že starostlivosť o dieťatko bude jednoduchšia. Odstavenie ani zníženie počtu dojčení nijako nepomôže tomu, aby sa vaša plodnosť vrátila rýchlejšie. Ženy, ktoré uvádzajú, že keď znížili počet dojčení, vrátila sa im menštruácia, by vysoko pravdepodobne menštruáciu dostali už aj bez zmien v dojčení. 

Ak žena nemala problém s otehotnením pred prvým tehotenstvom, nie je dôvod predpokladať, že teraz bude ťažké otehotnieť a štatisticky by ste už čoskoro mali očakávať návrat menštruačných cyklov a plodnosti.

Ak máte podozrenie, že môžu nastať problémy s plodnosťou, napríklad preto, že už pred prvým tehotenstvom nebolo pre vás jednoduché otehotnieť alebo udržať tehotenstvo, potom riešením nie je odstaviť dieťatko, ktoré je vo veku, keď dojčenie ešte významne potrebuje (http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/), ale začať už teraz sledovať svoje znaky plodnosti na zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vaším telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk).  Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Omezení kojení pro vyvolání cyklu