Anestézia a odsaté mlieko

Sisa    17.11.2017, 10:25

Dobrý deň, o dva týždne ma čaká operačný zákrok pod úplnou anestéziou. Kojím výlučne z prsníka a dieťa bude mať v deň zákroku tri mesiace. V nemocnici mi odporučili odsať si mliečko na celý deň vrátane noci. chcem sa opýtať ako najlepšie odsať ? Koľko môžem naodsávať za jeden deň ? Koľko mliečka bude potrebné na 24hodín keď dieťa cez deň papá každú hodinu a pol a v noci sa budí dvakrát ? Ako mu mliečko správne podať aby potom neodmietalo prsník ? Ako bude bábo znášať takéto odlúčenie od kojenia ? Ďakujem za postrehy a názory.

Milá Sisa,

môžete dojčiť do momentu operácie a potom po operácii, hoci aj v celkovej anestéze hneď, ako sa preberiete a budete mať chuť dojčiť. Anestéza (aj celková) sa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle ide o tú istú situáciu – s jediným rozdielom – dieťa už je „dosť veľké na to, aby nemuselo byť dojčené“, vníma sa akýkoľvek problém matky ako vynikajúca príležitosť pre odstavenie. V skutočnosti je nesmierne dôležité, aby ste v dojčení pokračovali.

Účinok anestézy odznieva veľmi rýchlo (preto sa človek prebudí). Po operácii nie je potrebné čakať. Hneď po operácii, môžete dojčiť. Rovnako môžete dojčiť až do doby tesne pred operáciou. Celková anestéza ani lieky, ktoré budete možno po operácii dostávať (antibiotiká, lieky proti bolesti, iné), nie sú pre dojčenie prekážkou. Bez obáv dojčite, dojčenie je pre vaše bábätko veľmi dôležité. Navyše nejde len o príjem materského mlieka – aj preto by vám nepomohlo, ani keby ste mali pripravené odstriekané svoje mlieko – vaše dieťatko nepotrebuje dojčenie len pre mlieko. Dojčenie je oveľa viac. Nehovoriac o tom, že bábätko môže odmietať akýkoľvek iný spôsob kŕmenia, môže preplakať celého hodiny, môže sa mu ťažko zaspávať. Prerušenie dojčenia často môže znamenať koniec dojčenia. A do tejto rovnice ľudia zabúdajú pripočítať aj riziká podávania umelej výživy a tiež fakt, že dieťa sa po prerušení dojčenia na dva dni nemusí byť schopné vrátiť k dojčeniu. Navyše v tomto štáte vás zjavne máloktorý zdravotník podporí v riešení situácií, ktoré v dôsledku prerušenia dojčenia môžu nastať – znížená tvorba mlieka, prípadne bolestivé bradavky po tom, čo sa zmení spôsob prisávania bábätka v dôsledku odlúčenia a podania fľaše.

To, či bude vaše bábätko dojčené, je dôležité a táto situácia preňho nepredstavuje žiaden dôvod na akékoľvek opatrenia v otázke dojčenia. Bábätko môže byť dojčené až do času, kedy pôjdete na operačnú sálu a potom hneď, ako sa na to po prebudení budete cítiť. Dokonca máte nárok na hospitalizáciu spolu s bábätkom a sprevádzajúcou osobou, ktorá sa bude starať o bábätko, počas vášho zotavovania sa po operácii.

Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.

Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Ak by ste sa napriek tomu rozhodli pre nedojčenie 1-2 dni, potom sa skontaktujte s poradkyňou pri dojčení osobne: 

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby s vami prešla ešte pred operáciou, ako udržiavať tvorbu mlieka, ako odstrekovať mlieko tak, aby ste mali mlieko do zásoby a hlavne, naučila človeka, ktorý sa bude počas vašej neprítomnosti starať o bábätko, ako ho nakŕmiť bez použitia fľaše a ako sa oňho starať tak, aby nebolo potrebné použiť cumlík.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Anestézia a odsaté mlieko