Môžem prísť o mlieko ak nekojím v noci?

Jarmila    23.11.2017, 14:00

Mám 8 týždňového syna, plne dojčého. Môžem prísť o mlieko, ak celú noc prespí? Nespíme spolu, lebo ja dokážem veľmi silno zaspať, bojím sa aby som mu neublížila. Ako mám postupovať, mám odsávať?

Milá Jarmila,

to, že dieťatko prespí noc bez budenia, môže  byť v poriadku a nepomôže, ak sa bude dieťa nasilu budiť. Niektoré bábätká vo veku vášho dieťatka spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo. 

Sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:

1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční.

2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie). O tejto téme vám odporúčame porozprávať sa s poradkyňou pri dojčení:  

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v našej spoločnosti sa matky často obávajú spoločného spania, hoci práve oddelené spanie predstavuje pre bábätko riziká.

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že dieťatko by sa v noci zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné. Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka.

Potom je ďalšia otázka, čo urobiť, aby dieťatko vypilo dostatok mlieka cez deň (bez ohľadu na to, či sa v noci zobudí alebo nie). Ak by ste chceli, bolo by užitočné posúdiť dojčenie počas dňa. V tom vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Môžem prísť o mlieko ak nekojím v noci?