Jedna bolestiva bradavka

Zuzka    09.12.2017, 12:47

Dobry den. Mam len troj tyzdenne babatko, a doteraz bolo dojcenie bez problemov. Vcera ma ale zacalo boliet dojcenie z laveho prsnika, prave je uplne bez bolesti. Pri dojceni pocitujem ostru bolest. Na dotyk ma boli len trosku bradavka, nemam na nej ziadne pluzgiere ani ranky, len na pohlad je bradavka ruzovejsia ako ta druha. Nemyslim, ze by sa dietatko zle prisavalo, to by ma uz asi davno boleli obidve bradavky, a zda sa mi ze papa dobre. Dakujem za pomoc Zuzana

Milá Zuzana,

v situácii, ktorú popisujete, je kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Napriek tomu, že vás bolí iba jedna bradavka a napriek tomu, že tri týždne ste podobné problémy nemali, aj tak nie je možné vylúčiť, že je potrebné upraviť prisatie bábätka. Bolesť bradaviek totiž vždy primárne súvisí s tým, čo sa deje s bradavkou v ústočkách bábätka pri dojčení a toto je vždy možné zlepšiť úpravou prisatia. Je možné, aby matku bolela iba jedna bradavka. Sú totiž rôzne faktory, ktoré vplývajú na bolestivosť dojčenia, jedným z veľmi dôležitých faktorov je tok mlieka a vieme, že veľkej väčšine matiek sa v jednom prsníku tvorí viac mlieka. Toto všetko často súvisí aj so samotným faktom, že matka vie väčšinou jednou rukou prisávať bábätko v lepšom prisatí. Preto je pre riešenie tejto situácie kľúčové pozrieť sa na prisatie bábätka a vyhodnotiť aj jeho pitie pri dojčení. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Budete pravdepodobne potrebovať bradavky preliečiť:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Túto liečbu by ste mali používať v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám pomôže ju zefektívniť.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jedna bolestiva bradavka