Hnacka, krce a strajk

Monika    12.12.2017, 08:15

Dobry den Rada by som sa poradila. Syn ma 17 dni a minuly tyzden dostal hnacku. Prevazne ho dojcim, prikrmujem max 1x denne nutrilon s nizkym obsahom laktozy na odporucaniem lekara. Kultivacne vysetrenie stolice nepreukazalo pritomnost ziadnej bakterie alebo virusu. Pred krmenim sme 5 dni davali smectu a probiotika probiofix a stav sa zlepsil. No postupne po vysadeni smecty sa opat vracia k riedkej stolici. Pred, pocas aj po krmeni ho puci, rozhadzuje ruckami a prehyna sa, zjavne ma krce. Vacsinou po rozbaleni sa vyprdka a je mu na chvilku lepsie. Toto sa opakuje aj pocas spanku. Ked ho prebalim, pocvicim, pomasirujem, ostane lezat bez placu ale je problem so zaspavanim. Neplace nepretrzite ako pri kokikach. Niekedy od zobudenia do zaspatia su to aj 2,5-3hod. Navyse, okrem tohto problemu zacal strajkovat a odmietat prsnik, niekedy jeden, niekdy oba, no nie pri kazdom kojeni. Prosim poradte, neviem si s tym dat sama rady. Vopred dakujem Monika

Milá Monika,

tešíme sa, že ste napísali znova a spresnili svoju otázku. Vo vašej situácii ako kľúčové vidíme zlepšenie dojčenia, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka počas dojčenia a tiež zvýšenie tvorby mlieka, aby ste postupne mohli prestať dokrmovať umelým mliekom. Umelé mlieko so sebou prináša rôzne nežiadúce vedľajšie účinky a jedným z častých nežiadúcich účinkov je jeho efekt na trávenie a vylučovanie bábätka. Ak má vaše bábätko teraz hnačku, z hľadiska dojčenia je o to kľúčovejšie, aby čo najskôr mohlo byť naspäť výlučne dojčené. Existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku v tejto situácii začať získavať viac mlieka z prsníka a prejsť časom na výlučné dojčenie. V tejto situácii je kľúčové, aby ste kroky pre zlepšenie situácie robili v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je dôležité na dokrmovanie nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Používanie fľaše spôsobuje situáciu, ktorú popisujete, v ktorej sa bábätko začína hnevať na prsníku a jeho správanie pri dojčení vyzerá ako bolesť bruška. V skutočnosti ide o reakciu na tok mlieka, ktorý sa bábätku nepáči. Pri pití z fľaše zažíva stabilný a rýchly tok mlieka a ak sa toto potom nedeje na prsníku, bábätko sa hnevá a časom sa môže úplne odmietať prisávať. Dokrmovanie laktačnou pomôckou pomáha zachovať pri dojčení výborný tok mlieka a bude tak možné prestať používať fľašu. Zároveň sa dokrmovaním laktačnou pomôckou bábätko učí lepšiemu dojčeniu a o to skôr bude možné potom dokrmovanie začať odstraňovať.

3) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a v spolupráci s poradkyňou ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hnacka, krce a strajk