Pokles mlieka zo dňa na deň

Petra    12.12.2017, 17:10

Dobrý deň. Syn bude mať 20.12 dva mesiace, je výlučne dojčený, nedávam mu ani cumeľ ani žiadne čaje a ani vodu. Doteraz som mala skôr nadprodukciu mlieka, dokonca ešte pred pár dňami sa nám stalo že keď sa malý po nadijčení pustili prsníka mlieko mu ostriekalo celú tváričku. Od narodena sa prisáva pekne bradavky ma nikdy počas dojčenia ani po ňom neboleli, no teraz asi dva dni je malinký strašne nespokojný dožaduje sa dojčenia ale keď mu ponúknem prsník strašne kričí kope nôžkami a zlostí sa potom vezme bradavku do úst ale neprisaje sa poriadne a keďže tak mu mlieko určite ne ide zlostí sa ešte viac po chvíli však otvorý ústočká, poriadne sa prisaje chvýlku papá a pustí sa prsníka keď mu ho ponúknem zas tak sa na mňa len usmieva a odmieta sa znova prisť no po chvíli sa začne zas dožadovať prsníka a celý cirkus začne od znova nechce ani spať iba na rukách a nahlas mu škvrka v brušku. V noci papá bez problémov. Neviem či ide len o nieakú laktačnú krízu alebo ako si môžem opätovne zvýšiť tvorbu mlieka aby som ho nemusela dokrmovať umelím mlieko?

Milá Petra,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Správnosť prisatia je ovplyvnená polohou pri dojčení, a pre správnu úpravu prisatia je dôležité spolupracovať s poradkyňou osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spolu upravili detaily, ktoré nie je jednoduché naštudovať si z obrázkov alebo videí. Od správneho prisatia závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie. Bábätku môžete pomôcť získavať viac mlieka aj stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Správanie bábätka sa môže podobať na reakciu na prílišný tok mlieka, najmä, ak bábätko pri dojčení grcká, odpája sa od prsníka, z ktorého strieka mlieko, „zabieha mu“. Je však dôležité si uvedomiť, že ak by bábätko reagovalo na prílišný tok mlieka, nedáva zmysel, prečo takto reaguje až v poslednej dobe a nemalo problém so „silným tokom“ mlieka v prvých dňoch a týždňoch po pôrode.

Je typické, že toto správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typickým časom, kedy sa začne toto správanie bábätka prejavovať, je 2. - 3. mesiac života. 

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pre zvýšenie tvorby mlieka je v tomto čase po pôrode lepšie siahnuť po účinnejších prostriedkoch ako je benedikt lekársky. Poradkyňa s vami v osobnom kontakte prejde možnosti, ktoré v tejto oblasti máte.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje a bude sa dojčiť spokojnejšie, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pokles mlieka zo dňa na deň