prilis caste dojcenie

Katka    04.07.2011, 17:11

Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom prilis casteho dojcenia mojej dcerky, ktora ma momentalne skoro 5 a pol mesiaca. Uz niekolko dni sa pomaly kazdu hodinu pyta na prsnik (nikdy sa s nim nehraje, vzdy pekne saje cca 10 minut) a v noci sa zacala budit v intervale 1,5 - 2 hodin. Je to prosim normalne alebo je moje mlieko pre nu uz nedostacujuce? Rada by som ju kojila aj nadalej. Dakujem za odpoved

Milá Katka,

dojčenie, ktoré popisujete, nie je "príliš časté". Je v poriadku, ak sa bábätko chce dojčiť často (cez deň aj v noci). To, ako často sa bábätko chce dojčiť, sa môže meniť, a neplatí, že sa bábätká dojčia stále menej často, čím sú väčšie. Naopak, niekedy sa dobre priberajúce bábätká začnú chcieť dojčiť častejšie okolo 5. - 6. mesiaca a tiež okolo 9. mesiaca - práve v čase, keby si mamičky už predstavovali, že by sa mali dojčiť menej často. Časté dojčenie je normálne. Väčšinou ho neovplyvnia ani príkrmy. Bábätko sa totiž môže chcieť dojčiť aj z dôvodov, ktoré nie sú priamo spojené s príjmom mlieka, ale s mnohými inými faktormi a funkciami, ktoré dojčenie spĺňa. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku, pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. Materské mlieko je pre bábätká postačujúce, pokojne dcérku bez obáv naďalej dojčite. Je normálne, že sa bábätká často budia aj v noci. Väčšina bábätiek neprespí celú noc veľmi dlho, a netreba ich teda napríklad v 6. mesiaci "učiť spať" celú noc. Bábätká začnú spať samy celú noc, keď príde ten správny čas. Pokým sa dojčia, poskytuje im dojčenie v noci, jednoduchý spôsob, ako môžu zaspať. Každé bábätko sa raz prestane budiť v noci, nebude to trvať večne. Vezmite si dcérku so sebou do postele, neprestane sa síce budiť, ale budete mať možnosť rýchlo si ju priložiť k prsníku a spolu znovu bez úplného prebudenia zaspať. Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s častým dojčením, je prestať počítať, v akých intervaloch sa bábätko budí alebo dojčí. Stačí ho bez rozmýšľania a počítania priložiť k prsníku. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > prilis caste dojcenie