Miminko nepribira na vaze

Iva    15.12.2017, 22:52

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o názor a doporučení dalšího postupu při kojení. Můj syn 3,5 měsíce přestal pribírat na váze. První dva měsíce pribiral dostatečně, resp. podle pediatra až moc - narozen 3070 g, ve dvou měsících vážil 5040 g. Ve třech měsících pak 5280 g, během dalších deseti dnů nepřibral vůbec. Pediatr chce začít dokrmovat umělým mlékem, já se tomu braním, ale mam strach, aby syn nestradal, neměl hlad apod. Jinak je spokojený, směje se, spí celou noc cca 8 hod, přes den kojím cca po 3 hodinách. Mezi posledním večerním a prvním ranním kojení je tedy pauza cca 9-10 hodin. Během dne pak kojim 5-6 krát. Začala jsem znovu kojit z obou prsou, syn ale začal víc zvracet ihned po kojení. Užívám byliny, čaje. Přijde mi nesmysl v noci syna a sebe budit, abych mu nutila prs a kojil tak i v noci. Jaky je Vás názor? Je na místě dokrmovat, když syn nepribira? Moc děkuji za odpověd. Iva

Milá Ivo,

bábätká v tomto veku by mali konštantne stále priberať. Nemalo by sa stať, že bábätko začne priberať nedostatočne a neskôr prestane priberať úplne. Je možné, že vaše bábätko momentálne potrebuje zvýšiť príjem mlieka, ale je tiež dôležité vedieť, že dokrmovanie umelým mliekom by malo byť až úplne poslednou možnosťou po tom, čo sa vyčerpali všetky ostatné možnosti pre zvýšenie príjmu materského mlieka a že aj v prípade potreby dokrmovania nestačí pre riešenie situácie len začať dokrmovať, ale je potrebné začať robiť kroky, ktoré pomôžu postupne zlepšovať dojčenie, znižovať postupne množstvo dokrmu a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu.

V tejto situácii vám odporúčame obrátiť sa osobne na poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Kontakt s bábätko bude kľúčový pre to, aby ste mohli spoločne s poradkyňou urobiť kroky pre častejšie dojčenie počas dňa. Spoločné spanie je kľúčové pre to, aby sa bábätko mohlo v noci dojčiť častejšie, ak by na to bolo pripravené. Jeden z dôvodov, pre ktorý sa niektoré deti v noci nedojčia, je že nespia spoločne s matkou a ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Tieto bábätká sa začnú v noci budiť a dojčiť častejšie, ak sa začne ich spánok regulovať spoločným spaním. Ak by sa bábätko v noci nebudilo ani v kontakte s vami, potom nemá zmysel ho v noci budiť, ale o to dôležitejšie je sústrediť sa na dojčenie cez deň: byť s bábätkom čo najviac v kontakte, aby mohlo dostávať prsník pri prvých náznakoch zobudenia alebo nespokojnosti alebo pripravenosti na dojčenie a pri dojčení dôsledne upravovať polohu tak, aby bolo prisaté správne asymetricky a dostatočne hlboko a stláčaním prsníka a striedaním prsníkov pomôcť získavať čo najviac mlieka pri dojčení. Spoločne so zvyšovaním tvorby mlieka je toto spôsob, ako postupne znižovať množstvo dokrmu a časom sa vrátiť k výlučnému dojčeniu.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminko nepribira na vaze