6tyzdnove babatko, ten isty problem s dojcenim

Karolina    25.01.2018, 14:02

Dobry den, mam svoje druhe dieta,ktore ma 6tyzdnov(chlapec), prisal sa uz na porodnej sale, dojcenie sme super zvladli v porodnici aj prve tyzdne doma...rovnaky scenar bol aj pri prvej dcerke,najskor sa super dojcila,mlieka bolo dostatok,ba priam vela,no postupne tvorba nestihala,zacali sme prikrmovat, potom sa dojcila uz iba v noci,az nakoniec vobec :( a zase sa opakuje rovnaky scenar..ako zacal maly pytat mliecka viac a castejsie.(je riadny jedak, ma skoro 5,5kg),tak produkcia nestiha...nosime sa, pijem dostatok tekutin, skusala som uz aj benedikt+senovku, no nepomaha nic :( v noci sa napapa pokojne a dostatocne,mliecko sa predsa len tvori viac v noci...no cez den sa na prsniku jeduje,prisaje sa,odtiahne...kruti hlavou,jeduje sa..urcite je za tym pomaly toka mlieka,lebo citim kedy sa spusta,zároveň mi zacne tiect mlieko z druheho prsnika,no kym sa spusti, trva to aj niekolko minut jeho satia,na co nema trpezlivost,place...bojujem s nim pri kazdom kojeni,snazim sa udrzat ho na prsniku kym sa mlieko, spusti..no je ho cez den aj malo,vypije obe strany a place dalej,predtym bol po papani spokojny a zaspinkal..takze dokrmujem cca 60ml UM z flase, cumlik mal ale zrusili sme ho..potrebujem zvysit tvorbu, s tym by potom suviselo celkovo lepsie dojcenie aj rychlejsi tok a spokojnejsie dieta.nechcem skoncit celkom na UM ako pri dcerke :( problem vidim v unave a nedostatku spanku,maly zle spava a je tuto aj druhe dieta...prisava sa podla mna dobre,no som iba laik..este neviem posudit ci ma v poriadku uzdicky..poradite? Dodrziavam okremmi krmenia.z flase vsetky vase zasady ale nedari sa mi zvysit tvorbu mlieka...

Milá Karolína,

v tejto situácii je možné urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka, pre to, aby bábätko začalo získavať z prsníka viac mlieka a bolo možné ho nedokrmovať a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Všetky tieto kroky vám odporúčame robiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité začať robiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Správne prisatie je kľúčové pre to, aby bábätko začalo získavať viac mlieka aj z prsníka, v ktorom teraz máte pocit, že je menej mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie fľašou pre mnohé bábätká úplne postačuje k tomu, aby sa situácia s dojčením takto zhoršila.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka je však potrebné vždy pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v kŕmení fľašou a v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Za normálnych okolností totiž bábätko počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá mlieka, takže ak máte pocit, že potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka, kľúčová je otázka – čo sa deje, prečo máte pocit, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. Toto budete riešiť s poradkyňou pri dojčení osobne.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 6tyzdnove babatko, ten isty problem s dojcenim