Imunita matky a kojení

Hanka    20.12.2017, 12:14

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může kojení negativně ovlivnit imunitu matky? Od porodu kojím dnes osmiměsíční dceru. Od 5,5 měsíce jsem začala přikrmovat, ale i přesto, že v současnosti dcera sní 200g masozekeniny k obědu, kolem 150g ovocné svačiny a večer obilnou kaši, tak stále vyžaduje dokojování, tzn. kojím neustále 6-8x denně. Zhruba od jejího čtvrtého měsíce jsem náchylná na rýmy a záněty nosohltanu, v současnosti jsem nachlazená už potřetí za ty čtyři měsíce, dříve jsem měla max. jednou za rok rýmu. Už jsem z toho vyčerpaná. Může to být kojením nebo mám hledat příčinu jinde? A co byste mi doporučili na její posílení? Známá mi poradila lichořeřišnici, ale nejsem si jista, zda se může. S kojením bych chtěla vydržet ještě alespoň do roku dcery... Předem mockrát děkuji za odpověď a Váš čas a přeju krásné svátky!

Milá Hanko,

vaša otázka obsahuje v sebe predpoklad, že dojčenie nejakým spôsobom nie je dobré pre zdravie mamičky a že matku vyčerpáva. Avšak toto tak nie je. Dojčenie nespôsobuje zdravotné problémy. Dojčenie neznamená, že je imunita matky je horšia. Naopak. Dojčenie má na zdravie mamičky pozitívny vplyv. Dokonca viac než to. Dojčenie je pre zdravie mamičky veľmi dôležité. A keď otázku otočíme naopak, prestať dojčiť v takejto situácii, znamená nevyužiť pozitívny vplyv, ktorý dojčenie má a bude mať na vaše zdravie. Existuje dostatok štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv dojčenia, a najmä dlhodobého dojčenia na mnohé závažné diagnózy, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny endometria, rakoviny vaječníkov, rakoviny maternice, osteoporózy, aménie, obezity a podobne. Takže to, že dojčíte, je pre vás dobré, a to nielen teraz, ale do budúcnosti.

Okrem toho, drvivá väčšina matiek, ktoré dojčia, nemá problémy s imunitou. Preto otázku imunity netreba riešiť v súvislosti s dojčením, ale ako nezávislú otázku.

Odpoveď na túto otázku sa vôbec netýka dojčenia ako takého. Pri zlepšovaní imunity máte právo na všetky potrebné vyšetrenia a prípadne potrebnú liečbu. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli užívať bežné voľnopredajné prípravky ovplyvňujúce imunitu, či iné potrebné lieky. Môžete urobiť zmeny vo vašej strave (napr. môžu vám chýbať vitamíny skupiny B, ktoré často spôsobujú poruchy imunity). Môžete urobiť zmeny ohľadom vášho životného štýlu. Jedna z vecí, ktorá vám môže čiastočne pomôcť, je požiadať rodinu a priateľov o pomoc tak, aby ste mohli dostatočne oddychovať a spať.

Pokračovanie dojčenia je dôležité pre vaše zdravie, ale aj pre to, aby dieťa zostalo zdravé počas vašej choroby ako aj v budúcnosti - dojčenie bude aktívnym spôsobom chrániť dieťatko pre mnohými chorobami, prípadne ak ochorie, bude mu aktívne pomáhať pri rýchlejšom uzdravení a pri budovaní jeho imunity.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Imunita matky a kojení