Bábätko málo papá

Petra    27.12.2017, 09:40

Dobrý večer syn má dva mesiace je výlučne dojčený. Pred nedávnom sme maly problém s tým že sa mi znížila tvorba mlieka ale po týždni tento problém sám odoznel a dnes mám zas skôr nadprodukciu no malinký papá akosi menej. Doteraz papal cez deň každé 2-3 hodiny niekedy aj skôr a počas noci aspoň raz. Teraz prespí väčšinou celú noc bez kojenia a ani cez deň toho nespapá toľko ako doteraz. Prespí kludne aj 4-5 hodín a potom s krikom vstáva niekedy stačí keď mu ponúknem prsník a krásne sa prisaje inokedy ho musím najprv upokojovať lebo je už strašne hladný počas dňa je sem tam trochu nepokojný (asi mu začínajú rásť zúbky) pchá si rúčky do úst a stláča si ďasienka aj do bradavky sa mi občas snaží zahriznúť. Je možné aby mu teraz stačilo menej mlieka ako doteraz keď je väčší?

Milá Petra,

bábätká pijú počas celého obdobia dojčenia približne rovnaké množstvá materského mlieka. V tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto je kľúčové pre ďalšie uvažovanie o vašej situácii. Často sa totiž o dojčení uvažuje na základe rôznych vonkajších príznakov, ktorých vysvetlenie je však paradoxne často presne opačné. Napríklad matky v situácii, akú zažívate vy, často uvažujú o nadprodukcii, pretože v dôsledku veľkých intervalov medzi dojčeniami pociťujú naliatie prsníkov, tvoria sa im hrče a často aj správanie bábätka počas dojčenia sa javí, ako keby reagovalo na príliš rýchly tok mlieka – bábätko sa pri dojčení dusí, kašle, vypľúva mlieko, často sa stáva, že keď sa odvráti od prsníka, matke strieka mlieko. Všetky tieto príznaky často okolie vyhodnotí ako nadprodukciu, v skutočnosti však ide o reakciu na zníženie tvorby mlieka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Preto je kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení. Spoločne s poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bábätko málo papá