Ako vydržať alebo odstaviť?

Jana Košíková    28.12.2017, 10:48

Dobrý večer,moja dcérka má 2r.8mesiacov,dojčenia od narodenia,doteraz zaspí len so mnou na prsníku,cez obed aj večer,v noci sa budi a pýta si mliečko,ešte neprespala jedinú noc... Ale trápi ma to,že má začala stúpať,škrabať stláčať z jedného pije,druhý toto...som z toho zúfala,nieje to vôbec príjemné,dokonca sa pristihnem,ako jej rucku odhodim nabok som z toho nervózna,upozorním ju,ale nepomôže,pretože sa buď rozplače al.len na chvíľočku prestane a potom zasa...neviem,čo s tým,ani ako ju odstaviť alebo ako to riešiť...:( ďakujem za odpoved

Milá Jana,

to, že vaše dieťatko zaspáva na prsníku a neprespí celú noc, je úplne normálne a toto sa raz samo od seba zmení, nemusíte pre to vôbec nič urobiť. Niekedy staršie deti pri dojčení (obzvlášť ak už v podstate dopili mliečko) robia všeličo. A je to bežnejšie, než si ľudia myslia. Otázka je, či vám to v podstate nevadí a považujete to len za nepríjemnosť, alebo či chcete, aby sa to skutočne zmenilo. Niektorým mamičkám to nevadí; pre niektoré mamičky je to niečo, čo ťažko zvládajú. Ak by ste situáciu, ktorú popisujete chceli zmeniť, skúste to urobiť jemne s ohľadom na povahu dieťatka, pričom neexistuje univerzálny návod, ktorý funguje pre všetkých. Táto zmena musí vychádzať z poznania vášho dieťaťa a z vášho odhodlania pre zmenu. Niektorým deťom stačí napríklad počas dojčenia ručičku držať tak, aby to vôbec nemohli robiť. Iným nie. Môžete mu dať napríklad slovíčkom "nie" najavo, že vás pri dojčení nesmie zraňovať. Máte právo dať dieťaťu jasne najavo, že takéto správanie vám spôsobuje bolesť alebo nepríjemné pocity. Vyskúšajte akýkoľvek prístup, ktorý pomôže, aby ste mohli pokračovať v dojčení. Predčasné odstavenie ešte stále prináša viaceré riziká pre zdravie vášho dieťaťa aj pre vaše zdravie. Stojí za to vyskúšať situáciu najskôr zmeniť jemne, prípadne nastaviť nejaké pravidlá, s takmer 3-ročným dieťaťom sa dá na niektorých veciach dohodnúť.  Odporúčame vám tiež navštíviť podpornú skupinu dojčiacich matiek, kde by ste mohli ventilovať svoje pocity, zažiť porozumenie a získať povzbudenie od ostatných matiek a prípadne získať ďalšie tipy:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako vydržať alebo odstaviť?