PMU počas dojčenia...

Andrea    02.01.2018, 16:54

Ahoj, mám takmer dvoj ročnú dcérku, ktorú stále dojcim...samozrejme okrem MM papa pestrú stravu...odstaviť ju ešte nechcem, ale veľmi túžim ísť na permanentný makeup...čítala som, že to nieje počas dojčenia vhodné, ale nikde som nenašla konkrétny dôvod preco...aký máte na to názor? Čo mám robit?

Milá Andrea,

z hľadiska dojčenia nepredstavuje permamentný make up problém. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Ľudia niekedy argumentujú aj tým, že je dobré sa tetovaniu vyhnúť pre „riziko zápalu“. Otázka zápalu po tetovaní je však otázka týkajúca sa zdravia matky, nesúvisí s dojčením. Ľudia vo všeobecnosti by si preto mali vyberať tetovací  salón, ktorý spĺňa také štandardy, aby bolo toto riziko eliminované na minimum. Spýtajte sa v danom tetovacom štúdiu, ako často sa so zápalom po tetovaní stretávajú, a ak je to často, tak tam nechoďte.

Zápal miesta, ktoré bolo tetované, neohrozuje dojčenie ani tvorbu či kvalitu materského mlieka. A ak je to potrebné lokálna liečba antibiotikami nepredstavuje popri dojčení problém. 



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > PMU počas dojčenia...