Bolesti, pichanie v prsiach.

Saša    05.01.2018, 11:20

Dobrý deň, mám dvojmesačnú dcéru a plne dojčím. Asi pred cca mesiacom sa mi zapálil pravý prsník (hrče v prsníku, stvrdnutie) lekár mi predpísal antibiotiká amoksiklav 375mg 3x denne. Zápal som mala bez teploty. Prešli približne 2 týždne od dobratia ATB a zápal sa mi vrátil, ale do ľavého prsníka, celý mi sčervenal, lekár mi znova predpísal ATB ale silnejšie amoksiklav 625mg, nuž hrče a stvrdnutie vymizlo (začervenanie ostalo) ale ma bolí strašne bradavka. Cítim pichavú bolesť a pri dojčení ma strašne bolí. Mám ju začervenanú až do fialova.Pravidelne si odsávam mlieko a bradavky si natieram lanolinom alebo bepanthenom. Neviem či robím niečo zle pri dojčení. Prosím poraďte mi. Ďakujem

Milá Saša,

v tejto situácii je zrejmé, že potrebujete rýchle a účinné riešenie. Odpoveď na vašu otázku by si vyžadovala osobnú konzultáciu s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Na základe vašich informácií sa možno domnievať, že skôr než o zápal prsníka išlo o zablokované mliekovody, Je vysoko nepravdepodobné, aby ste mali viacnásobne za sebou zápal prsníka (a preto nie je potrebná antibiotická liečba) a je to dôvod pre konzultáciu s poradkyňou pri dojčení osobne. Zablokované mliekovody sa typicky samy vyriešia do 48 hodín, aj bez akejkoľvek liečby, a to napriek tomu, že ich príznaky sa zápalu prsníka dosť podobajú: niekedy sú sprevádzané horúčkou, často vysokou, bolesťou prsníka, hrčkou v prsníku, začervenaným miestom na koži. Na väčšinu vašich otázok vám v tomto smere dá odpoveď náš materiál o zablokovaných mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

V tejto situácii je kľúčové správne prisatie, aby sa odstránila príčina toho, čo sa deje. A skontrolovanie, či vaše bábätko nemá prirastenú uzdičku pod jazykom. Jedným z dôvodov pre osobnú konzultáciu s poradkyňou je to, že vaša situácia sa môže zlepšiť primárne zlepšením vyprázdňovania prsníka (čo zahŕňa zlepšenie polohy a prisatia a tieto body nie je jednoduché naučiť sa správne robiť prostredníctvom internetu) a predchádzaním tomuto stavu.

V tejto situácii vám neodporúčame používať maste s obsahom lanolínu. Lanolín túto situáciu zvykne z dlhodobého hľadiska ešte viac zhoršovať. Spoločne s poradkyňou prejdite, aké možnosti pre liečbu bradaviek máte:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

V tejto situácii je kľúčové pre zlepšenie dojčenia urobiť s poradkyňou tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Mlieko si nemusíte odsávať, odsávanie mlieka z prsníka nepredstavuje prevenciu proti zápalu prsníka.

3) Je možné, že v tejto situácii bude potrebné zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesti, pichanie v prsiach.