7tyzdnove miminko kaka 1x do dna

Barbora    08.01.2018, 08:10

Dobry den, moj 7t. syn je plne kojeny. Krasne pribera a prosperuje. Posledne 4 dni vsak kaka (tak poriadne len raz do dna), obcas ma mokre prdiky, ale vacsinou ma len plne ocikanu plienku. Nepuci sa, chuti mu, je spokojny, brusko ma makke, len teda kaka len raz do dna. Viem, ze je v poriadku, ak kojene dieta aj nejaky cas nekaka vobec, pri dcere som to zazila a nasa lekarka ma ubezpecila, ze je to normalne. ale 7 tyzdnove mimi kaka len raz do dna? je to v poriadku? vopred dakujem za cas a odpoved, barbora.

Milá Barbora,

je to tak, stačí len pokračovať v tom, čo robíte, dojčené deti v tomto veku bežne nemávajú stolicu aj niekoľko dní, či týždňov. Je pochopiteľné, že rodičov takáto situácia môže znepokojiť, ale skutočne toto môže byť normálne a nie je potrebné to nijako riešiť.

V tejto situácii sa zdá byť logické pomôcť bábätku vykakať sa, avšak používanie rektálnej rúrky túto situáciu nerieši, naopak, dokáže spôsobiť problémy s kakaním do budúcna. Pokúste sa použitiu rektálnej rúrky vyhnúť, namiesto toho sa sústreďte na to, aby bábätko čo najviac času trávilo počas dňa v kontakte s vami – bruško na bruško, napr. pri nosení v detskom nosiči, aby čo najmenej plakalo uspávajte ho hneď ako sa zdá, že môže byť unavené, trávte veľa času s bábätkom v spoločnosti iných ľudí, kde bude mať dostatok podnetov z okolia a bude menej nervózne a pri pokuse dať bábätko vykakať, ho vezmite na ruky, oprite si jeho chrbátik o váš hrudník a chyťte ho rukami pod kolienkami tak, aby malo kolienka vyššie ako zadoček a dalo sa mu lepšie vykakať.

Túto situáciu nijako nezlepšia lieky, ani probiotiká (ktoré sú súčasťou samotného materského mlieka) či vaša diéta. Materské mlieko sa tvorí z krvi, jeho zloženie nie je ovplyvnené tým, či jete surové, varené alebo pečené jedlo, nie je dôvod sa vyhýbať normálnej strave, na ktorú ste boli zvyknutá v tehotenstve, navyše napriek tejto diéte sa situácia nemení, takže skutočne nemá zmysel dodržiavať akúkoľvek diétu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 7tyzdnove miminko kaka 1x do dna