Bolesť bruška pri dojčení v tehotenstve

Katarína    10.01.2018, 15:54

Dobrý deň. Mám 19 mesačné dieťatko a čakáme druhé bábätko. Malého kojím pred spinkaním pri obedňajšom i večernom spánku, počas prebudenia v spánku a po prebudení, keď už teda vstáva. Snažili sme sa už kojenie trošku zredukovať, keďže to bolo pre mňa už veľmi náročné. Teraz som v prvom trimestri, no počas dojčenia a aj po dojčení ma dosť bolí brucho :(. Je to taká pretrvávajúca bolesť, ktorá trvá ešte aj chvíľku po dojčení. Prirovnala by som ju k bolesti, keď som začínala dojčiť po pôrode a maternica sa sťahovala. Bojím sa, či to teda nemôže ublížiť bábätku v brušku. Synček sa nám narodil predčasne (začala som sa predčasne otvárať) a tak sa obávam, či dojčiť počas tehotenstva smiem. Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpoveď.

Milá Katarína,

to, čo opisujete, sa môže pri dojčení diať a za bežných okolností pri normálnom zdravom tehotenstve to nemá vplyv na priebeh tehotenstva. Navyše takéto pocity môžu byť pri druhom a ďalších tehotenstvách častejšie a intenzívnejšie. 

Je dobré vedieť, že súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. To, že medzi odborníkmi panujú v tejto otázke nezhody, neznamená, že by nebolo možné dopátrať sa pravdy. Pre mnohých odborníkov je však jednoduchšie povedať, že dojčenie počas tehotenstva treba ukončiť. Je to preto, že dojčenie sa často nepovažuje za dostatočne dôležité na to, aby sa ním skutočne zaoberali a aby ocenili jeho potrebnosť a jedinečnosť.

V niektorých situáciách (krvácanie, skracovanie krčku maternice) treba rozhodnutie o dojčení urobiť opatrnejšie a je na vašom rozhodnutí, ako ďalej postupovať. V prípade normálneho tehotenstva je normálne dojčiť, ak si to matka s dieťaťom prajú. Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva a môže dojčiť až do konca, prípadne po pôrodne dojčiť obe deti spoločne (tandemovo).

Prečítajte si náš článok na túto tému:

Dojčenie počas tehotenstvaVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesť bruška pri dojčení v tehotenstve