Strava

Martina    11.01.2018, 15:52

dobrý den,ráda bych se zeptala,pokud se matka stravuje výhradně nezdravou stravou (smažené, jednoduché cukry aj) s nebezpečnými aditivy jako glutamát, sacharin,aspartam,barviva aj, s minimem zeleniny a ovoce,je i v tomto případě vhodné kojit?je mléko dostatečně výživné a není také "nezdravé"?a dále by mne zajímal váš názor na hormonální antikoncepci při kojení,zda nějakým způsobem ovlivňuje kvalitu mléka,četla jsem,že se do mléka dostává.moc děkuji za váš čas.

Milá Martino,

otázky, ktoré ste nám položili, sú veľmi časté a preto sme v minulosti pripravili tento článok, ktorý vám dá mnohé odpovede a vysvetlenia ohľadom pestrej a rozmanitej stravy:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-hamburger/

Výživa matky teda neovplyvňuje dojčenie, kvalitu a množstvo materského mlieka, zato však ovplyvňuje vaše zdravie. Naše tipy pre to, aby ste stíhali jesť zdravšie aj popri malom bábätku:

  1. Možno vás poteší, že takáto situácia nie je neobvyklá. Mamičky malých bábätiek s nimi majú kopec práce a nie je pre ne jednoduché nájsť si čas na prípravu jedla ako aj na zjedenie jedla. Toto sa čoskoro zlepší.
  2. To, že dojčíte, je dôležité bez ohľadu na to, ako sa stíhate stravovať, navyše s tým, ako bude bábätko rásť, budete postupne celú situáciu zvládať lepšie.
  3. Skúste nájsť spôsoby, ako jesť jednoduché jedlá v surovom stave, ktorý si nevyžaduje veľa prípravy, napríklad ovocie, ktoré stačí zobrať do ruky a zjesť - banány, jablká, hrušky, sezónne ovocie. To isté môžete robiť so zeleninou - rajčina, paprika, uhorka, atď. Ďalej sa takto jednoducho dajú jesť orechy, semienka, atď., ktoré môžete mať vysypané v miske na stole.
  4. Skúste požiadať o pomoc s jedlom - napríklad rodinu, aby vám priniesli jedlo, prípadne, aby vám priniesli viac porcií, ktoré si môžete zamraziť. 

Z hľadiska dojčenia a otázky vplyvu na dieťatko môžu matky počas dojčenia používať akúkoľvek hormonálnu antikoncepciu a pokračovať bez obmedzení v dojčení. Látky, ktoré sú v antikoncepcii obsiahnuté, sa nachádzajú aj materskom mlieku a užívanie antikoncepcie ich množstvo nijako zásadne nezvyšuje. Môžu teda dlhodobo dojčiť aj popri dlhodobom užívaní antikoncepcie. Hormonálna antikoncepcia, a to aj jednozložková, ktorá sa obvykle predpisuje dojčiacim matkám, však môže znížiť tvorbu mlieka, a aj keď to neplatí o všetkých matkách, toto riziko pravdepodobne nestojí za to podstupovať a to ani v prípade, ak ide už o staršie bábätko. Riziko zníženia tvorby mlieka je aj pri vnútromaternicovom teliesku s obsahom hormónov (Mirena) a krúžku. A to aj vtedy, keď sa bábätko dobre dojčí.

Existujú aj iné metódy a formy plánovania rodičovstva, ktoré je možné používať, aj ak dojčíte (www.plodar.sk), a pri správnom využívaní ich účinnosť pri pároch snažiacich sa vyhnúť počatiu prevyšuje spoľahlivosť hormonálnej antikoncepcie, či iných foriem antikoncepcie bez toho, aby ste podstupovali riziko zníženia tvorby mlieka a problémov s dojčením spolu s inými vážnymi vedľajšími nežiadúcimi účinkami hormonálnej antikoncepcie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok