Krv na plienke

Mirka    17.01.2018, 20:43

Dobrý deň,dcérka má 14 mesiacov,kojím ju na požiadanie, v noci nonstop, keď sa prebudí.Pred pár dňami mala na plienke červenohnedú krv a na ďalšej plienke bola už červená krv. Nebola to krv zo stolice. Bola som u lekára, skontrolovali moč, ultrazvuk.Všetko ok. Skonštatovali,že to spustili asi hormóny z kojenia. Ja menštruáciu stále nemám. Je to vôbec možné?Viem,že niečo také sa deje po narodení,ale u 14mesačnej tiež? Prosím, ak viete o tom viac,budem rada, keď mi to vysvetlíte. Ďakujem

Milá Mirka,

dojčenie nespôsobuje menštruačný cyklus u dojčeného dievčatka. Hladina ženských pohlavných hormónov v materskom mlieku je relatívne konštantná a ich množstvo nie je možné zvýšiť tým, že sa v matkinom tele zvyšujú jej vlastné pohlavné hormóny, ako sa to deje počas menštruačného cyklu (ktorý navyše vy ani nemáte) alebo napríklad pri liečbe pre neplodné páry. To, že to takto je, dokazuje aj to, že nie je typické, aby dojčené dievčatká mávali počas dojčenia menštruáciu, a to ani v prípade, že ich matky už počas dojčenia majú späť menštruačný cyklus. 

Takže prvá otázka znie, či krv v plienke bola z vagíny alebo napríklad z konečníka - čo je oveľa pravdepodobnejšie. Z konečníka môže pochádzať napríklad aj z nejaké malého poranenia konečníka - fisúra. Prípadne môže pochádzať z čriev. Ak krvi bolo malé množstvo a neopakuje sa to, tak to zatiaľ ďalej sledujte a prípadne sa obráťte na pediatra, ak by sa to zopakovalo. 

Pokračujte v dojčení tak, ako ste dojčili doposiaľ.

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krv na plienke