Benedikt a Senovka

Eva    29.01.2018, 12:39

Dobrý deň, je dobré brat tieto doplnky aj keď plne dojčím ako prevenciu? Alebo je to zbytočné? Ďakujem

Milá Eva,

nie, neodporúčame vám užívať bylinky pre zvýšenie tvorby mlieka (alebo akékoľvek iné prípravky pre zvýšenie tvorby mlieka) preventívne. Nezabránia vzniku problémov s dojčením, ak budú dojčenie zhoršovať iné faktory a sami o sebe nepomôžu vyriešiť problémy, ak nejakú vzniknú. Ak teraz bez problémov dojčíte, nie je dôvod zvyšovať tvorbu mlieka. Je dôležité urobiť všetko pre to, aby tvorba mlieka ostala taká, aká je teraz. Tvorba mlieka je komplexný proces, ktorý závisí primárne od toho, že sa mlieko z prsníka odoberá - inými slovami, že dieťa mlieko z prsníka vypije. Zároveň je to proces, ktorý je podmienený hormonálne.

Materské mlieko sa tvorí z krvi a to znamená, že jeho zloženie alebo tvorbu neovplyvňuje to, čo zjete alebo vypijete minimálne. Inými slovami – kvôli dojčeniu nemusíte piť viac tekutín, než máte chuť piť a nemusíte sa nijako špeciálne stravovať, hoci pre každého človeka je dôležité stravovať sa zdravo. To, ako sa stravujete, ovplyvňuje vaše zdravie, nie dojčenie, zloženie materského mlieka alebo jeho tvorbu.

Ak by sme urobili predpoklad, že bábätko sa dobre dojčí, potom tvorba mlieka závisí predovšetkým od toho, ako dobre bude dojčenie pokračovať ďalej. Tu sú kroky, ktoré môžu pomôcť, aby dojčenie fungovalo z dlhodobého hľadiska:

- začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek, ak sa nejaká blízko vás organizuje:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

V podpornej skupine získate podporu, povzbudenie a informácie, ktoré vám potvrdia, že je všetko v poriadku alebo naopak – ak sa niečo bude diať, je pravdepodobné, že vďaka stretnutiam podpornej skupiny si to všimnete včas a situácia sa bude dať jednoducho riešiť.

V podpornej skupine sa tiež môžete s poradkyňou pri dojčení pozrieť spoločne na dojčenie a jeho výdatnosť, naučiť sa rozlíšiť pitie a satie bez pitia a posúdiť, čo je pre vaše bábätko dostatočne výdatné dojčenie. Poradkyňa pri dojčení môže tiež skontrolovať podjazykovú uzdičku bábätka, ktorá niekedy dokáže spôsobiť zníženie tvorby mlieka neskôr po pôrode.

- dojčiť bábätko podľa jeho potrieb

Vytvárajte príležitosti pre to, aby sa bábätko mohlo dojčiť vtedy, keď je na to pripravené – trávte s ním veľa času vo fyzickom kontakte, ideálne aj v kontakte koža na kožu, nechajte ho na prsníku zaspávať a spať, noste bábätko v nosiči alebo šatke, aby ste mu regulovali príjem potravy fyzickým kontaktom, spite v noci spoločne.

Ak bábätko trávi nejaký čas zo dňa v kočíku, pokúste sa vyvarovať toho, aby tam dlho spinkalo, aby ste nepredlžovali intervaly medzi dojčeniami napr. tým, že bábätko, ktoré sa v kočíku precitá, ešte uhojdáte, aby spinkalo ďalej.

- nevytvárajte pre dojčenie pravidlá

Nie je pravidlo, že každé dieťa musí vždy piť z oboch prsníkov, rovnako ako nie je pravidlo, že dieťa má piť len z jedného prsníka. Pravidlá a dojčenie nejdú dosť dobre dohromady. Podstatné je to, ako vyzerá pitie na prsníku. Ak dieťa dobre pije na prsníku, tak nie je podstatné, či pije z jedného prsníka, z dvoch alebo sa prsníky striedajú veľakrát.

Je možné, že bábätko nebude chcieť druhý prsník, pretože veľmi dobre pije na tom prvom a už je dostatočne nakŕmené. Ak to tak je, tak ho do druhého prsníka nenúťte. Mnohé matky po nadojčení z jedného prsníka riešia otázku, či odstriekavať mlieko z druhého prsníka. Ak bábätko pri jednom dojčení papá z jedného prsníka a napije sa dostatočne, tak je to v poriadku, a nie je potrebné strácať čas odstriekavaním druhého prsníka. V takomto prípade sa nemusíte o tvorbu mlieka obávať. Ak je dieťatko spokojné s jedným prsníkom, nemusíte sa ich snažiť počas jedného dojčenia striedať len preto, že niektoré iné bábätká to potrebujú. Sledujte svoje bábätko a riaďte sa jeho potrebami.

- nepoužívajte umelé náhrady prsníka – cumlík, fľašu, klobúčiky

- neužívajte lieky, ktoré znižujú tvorby mlieka – napr. hormonálnu antikoncepciu alebo lieky proti alergii, ktoré sa užívajú vo forme tabletiek – ak niektoré z týchto liekov potrebujete užívať, obráťte sa na poradkyňu pri dojčení

- zlepšite prisatie bábätka

Pri dojčení si bábätko prisuňte do takej polohy, aby ste boli bruško na bruško a bábätko po prisatí malo zaborenú bradu do prsníka a noštek voľný tak, aby ste mohli prejsť medzi prsníkom a noštekom vašim prstom. Dbajte na to, aby bolo bábätko dostatočne pritiahnuté do prsníka – aby ste pri dojčení nevideli pery a kútiky úst bábätka. Ak máte pochybnosti, či má vaše bábätko správne prisatie, obráťte sa na poradkyňu pri dojčení osobne, aby ste to skontrolovali:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Benedikt a Senovka