Výživový doplnok počas dojčenia

Alena    13.02.2018, 20:12

Dobrý deň, mám 5,5 mesačného plne dojčeného syna. Po pôrode mám veľký problém s vypadávaním vlasov. Kaderníčka mi odporúčala výživový doplnok s obsahom oxidu kremičitého, zinku a biotínu, avšak na obale sa píše, že nie je vhodný pre dojčiace ženy. Môžem ho užívať? Zloženie: Oxid kremičitý, zinok (oxid zinočnatý), biotín, maltodextrín. Prídavné látky: látky zvyšujúce objem (celulóza, arabská guma a zosieťovaná karboxymetylcelulóza), polevové činidlá (hydroxypróylmetylcelulóza a hydroxypropylcelulóza), protihrudkujúce činidlá (oxid kremičitý, mastné kyseliny a horečnaté soli mastných kyselín), farbivo (oxid titaničitý), zvlhčovadlo (glycerín), prírodný olej (z kokosového oleja a z tuku palmových jadier)

Milá Alena,

vypadávanie vlasov v tomto období po pôrode (a to relatívne veľkého množstva vlasov), ktoré zažívajú matky po pôrode, sa neskôr zlepší aj bez "liečby", pretože ide o normálny stav, hoci matky prekvapí a začnú sa báť, či to nie je nedostatkom vitamínov a podobne. Nebojte sa, vlasy vám zostanú a vypadávanie prestane. Ak chcete použiť nejaké výživové doplnky, z hľadiska dojčenia toto nie je problém. V zložení prípravku, ktorý uvádzate, nie je z hľadiska dojčenia žiaden problém. Táto veta, ktorá je na letáku uvedená, je ochranou firmy vyrábajúcej daný produkt a tiež ukážkou toho, ako málo sú cenené dojčiace matky na to, aby sa tým daná firma seriózne zaoberala. Je na škodu veci, že pohodlnosť takýchto firiem a snaha chrániť sám seba následne vytvára dojem, že dojčiace matky nemôžu v prípade choroby užívať nič, čo nie je pravda.

Vypadávanie vlasov nesúvisí s dojčením – toto pozorujú dojčiace aj nedojčiace matky. Dojčenie je to, čo vaše telo po pôrode očakáva a čo je prospešné pre vaše zdravie. Dojčenie je stav, ktorý si za bežných okolností nevyžaduje užívať žiadne výživové doplnky, či robiť iné opatrenia. Dojčenie do prirodzeného odstavenia je dôležité nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre zdravie matky. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Výživový doplnok počas dojčenia