Uzivanie antimykotik Prokanazol

Jarka    19.02.2018, 12:36

Dobry vecer, mam problem s mykozov na nechte a kozna mi odporucila uzivat lieky ktore nemozno uzivat pri dojceni. Mam rocne dieta a nerada by som ho odstavila, ale zase sa chcem aj vyliecit. Je pisany ze nevhodny pre tehotne a dojciace matky. Lekarka mi vravela ze dieta by dostavalo hormony a moze dojst k ochlpeniu. Mam ho uzivat 2 mesiace 1 tabletu denne. Viete mi poradit ci ohrozuje liek dieta? Dakujem vam za odpoved.

Milá Jarka,

z hľadiska dojčenia je pre vaše bábätko aj pre vás bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by malo vaše bábätko dostávať niečo z materského mlieka, vzhľadom na to, že v materskom mlieku sa budú nachádzať stopové, zanedbateľné množstvá liečiva. Itrakonazol má z hľadiska dojčenia výhodné farmakologické vlastnosti (veľká molekula, vysoká väzba na plazmatické bielkoviny). Liek Prokanazol nie je hormonálny preparát, nijako neovplyňuje hladinu hormónov a nijako neovplyvňuje vznik neželaného ochlpenia. Používa sa aj u novorodencov. Nie je preto jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli dojčiť, dojčenie nijako nečasujte podľa užitia lieku. Prečítajte si viac tu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Uzivanie antimykotik Prokanazol