Časté budenie sa novorodenca

Jana    18.02.2018, 18:13

Dobrý deň, môj synček má 2 týždne a je plne dojčený. Novorodenecká žltačka uňho trvala 11 dní (mal ju od 2. dňa) a počas nej bol dosť ospalý. Musela som ho budiť na kŕmenie a aj počas neho. Teraz, ako sa mu začali výsledky upravovať, je hore oveľa viac, no posledné 3 dni sa stalo, že počas 4 hodín spal maximálne hodinu vkuse. Musí zaspať na prsníku, no keď ho dám odgrgnúť, okamžite sa zobudí. Do toho treba vymeniť plienku (začal pri tom tiez výdatne plakať) a upokojí ho len prsník. Dane z neho, no ku koncu ho už len drží, no nechce pustiť. Cumlík mu dávať nechcem. Je normálne, že by bol taký hladny? Mlieka mám dosť, aj po výdatnom dojčení odsajem ešte 50-60 ml. Aj pri pití počujem, že prehĺta, dokonca až nenasytne, z čoho sa mu zvykne čkať. Je možné upraviť tento stav? Lebo bradavky ma začínajú bolieť a bojím sa, že mi popraskajú. Ďakujem

Milá Jana,

môže byť normálne, ak bábätko neprespí dlhší časový úsek, rovnako ako to, ak chce bábätko zaspávať na prsníku a že sa zobudí, ak ho človek vyruší a mnohé bábätká tiež zvyknú plakať pri prebaľovaní a je normálne, že ak bábätko plače, upokojí ho dojčenie. Dojčenie reguluje telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosti bábätka, znižuje prežívanie bolesti, znižuje hladinu stresových hormónov. Je preto pochopiteľné, že bábätko potrebuje dojčenie, keď potrebuje pri zaspávaní získať pocit pokoja a bezpečia a tiež, že potrebuje dojčenie, keď je nešťastné alebo mu nevyhovuje to, čo sa s ním práve deje. V situácii, kedy bábätko potrebuje časté alebo dlhé dojčenie, je dôležité vytvoriť si podmienky, aby ste vy ako matka zvládali takúto starostlivosť o bábätko tak, aby ste nezanedbávali ani seba. A toto je možné aj bez cumlíka, súhlasíme s vami, že cumlík nie je dobrým riešením tejto situácie. "Takmer nepretržité dojčenie" môže byť v tomto veku úplne normálna vec a ak by ste chceli môžete sa na toto pozrieť spoločne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak sa bábätko potrebuje dojčiť často alebo má „problém zaspať“, či udržať sa v spánku, ale pritom by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že sa pri dojčení dostatočne výdatne napije, môže byť potreba častého dojčenia a kontaktu s matkou úplne normálnym dojčiacim správaním tohto bábätka a to, čo vám môže pomôcť, je nájsť spôsoby, ako skĺbiť túto potrebu bábätka s vašimi potrebami tak, aby ste mohli pri dojčení robiť iné potrebné práce, pretože toto je možné a je to možné aj bez cumlíka.

To, či je bábätko napapané, zistíte podľa našich videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

pozrite si ich spolu s prečítaním nášho popisu. Tieto videá porovnajte s pitím svojho bábätka, ale omnoho lepšie by bolo, keby vás pitie naučila vyhodnotiť poradkyňa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by sme urobili predpoklad, že vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a jeho správanie teda nesúvisí s „hladom“:

Prezrite si aj túto elektronickú fotoknižku, ktorá ukazuje život mamičky s dvomi maličkými deťmi, ktoré sú obe dojčené a nosené:
http://www.cewecolor.cz/index2.php?option=com_souteze11&view=soutez&id=6597

V knihe si môžete pozrieť, ako môže vyzerať dojčenie v šatke počas jedenia, domácich prác, pobytu vonku a ako tak nosenie spoločne s dojčením dokáže v skutočnosti matku oslobodiť a dať jej možnosť s bábätko stráviť čas tak, ako má chuť. Takýmto spôsobom sa dokážete aj postarať o domácnosť a napr. si aj navariť a mať čas sa najesť, pretože mnohé mamičky po pôrode jedia málo najmä preto, že nestíhajú jesť a nemajú čo jesť.

Okrem toho vám môže pomôcť návšteva podpornej skupiny dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

v ktorej nájdete potrebnú podporu a povzbudenie a nájdete tam mnohé mamičky, ktoré prežili niečo podobné, môžete získať veľa tipov, ako túto situáciu zvládnuť tak, aby ste nemuseli zanedbávať seba a svoje povinnosti a potreby. Vaše bábätko bude maličké len veľmi krátko a toto správanie sa už o pár dní – týždňov môže výrazne líšiť od situácie, akú zažívate teraz.

Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti. Toto sa mení najmä po 3 týždni života. Dovtedy mnohé bábätká zaspia pomerne bez problémov a je ľahké ich na spánok niekam položiť. Po treťom týždni však mnohé bábätká potrebujú omnoho intenzívnejšiu pomoc so zaspatím a je možné, že aj vaše bábätko sa uspáva na prsníku a podriemkáva si, ale ak sa zobudí, je nespokojné. Toto dokáže výrazne zlepšiť používanie nosiča alebo šatky, v ktorej môžete dojčiť a bábätko lepšie udržať v spánku, ak na prsníku zaspí. Nie je prekvapivé, že ak bábätku, ktoré zúfalo potrebuje zaspať, podáte umelé mlieko vo fľaši, tak ju vypije a potom zaspí. Umelé mlieko je úplne iný typ potravy, ktorý nefyziologicky mení správanie bábätka aj jeho spánok. To neznamená, že bábätko bolo vtedy hladné, ani že vaše mlieko je „slabé“. Okrem toho vám môže pomôcť zmeniť niektoré činnosti, ktoré niekedy spôsobujú plač bábätka:

  • prebaľovanie pred dojčením,
  • nepotrebné odgrgávanie ( To, že odgrgávanie nie je nevyhnutné, potvrdzuje aj vynikajúco urobená štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Ďalej je záverom štúdie, že odgrgávanie nezlepšuje "koliku" či dĺžku plaču bábätka. ),
  • snaha o to, aby dieťa dokázalo samo zaspať,
  • dávanie dieťatka dolu z prsníka pred tým, ako tuho spí;
  • manipulácia s bábätkom po tom, čo začína (na prsníku) zaspávať;
  • večerné kúpanie a pod.

Prostredníctvom internetu však nie je možné vyhodnotiť, ako vyzerá pitie vášho bábätka a jeho správanie pri dojčení a vzhľadom na vaše bolestivé bradavky a minulosť so žltačkou, nie je možné vylúčiť, že vaše bábätko bude potrebovať aj zlepšiť prisatie a dojčenie. Niekedy totiž časté dojčenie a potreba bábätka byť často a dlho na prsníku môžu byť jedným z prejavov toho, že bábätko nezískava pri dojčení dostatok mlieka a to aj napriek tomu, že sa vám javí, že bábätko papá veľa alebo že subjektívne pociťujete, že sa vám tvorí veľa mlieka. Dojčenie a výdatnosť pitia spolu so správaním bábätka je možné v osobnom kontakte s poradkyňou jednoznačne odlíšiť. Ak by to tak bolo, spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mali zistiť, čo sa dá urobiť pre to, aby bábätko pri dojčení pilo viac mlieka a podnikli by ste pravdepodobne tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí nedochádza k poškodeniu bradaviek. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Ak to bude potrebné, prejdete spoločne s poradkyňou, aké možnosti liečby bradaviek máte.

5) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

6) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Časté budenie sa novorodenca