Moučnivka

Sabina    19.02.2018, 12:33

Dobrý den, dceři jsou 3 týdny a do 9.2. byla plně kojená pak mě to začalo strašně bolet, brečela jsem u toho až křičela bolestí, tak jsem dala UM s lahvičky po celý víkend až do 12.2. V to pondělí jsem šla k dětské lékařce a malá měla moučnivku kterou jsme léčily genciálnkou. 15.2. jsem vysadila UM a je od te doby zase plně kojená. Bílý povlak už v pusince nemá ale prsa me pořád bolí, ale až ke konci kojení a asi 10 minut po kojeni, bradavky mám růžové. Děkuji za odpověď 

Milá Sabino,

bolesť bradaviek dokáže byť strašná a nie je prekvapivé, že v situácii s extrémnou bolesťou matky hľadajú rôzne riešenia, hoci niektoré z nich nemusia byť vhodné z dlhodobého hľadiska. Prerušenie dojčenia by malo byť všetky až absolútne poslednou možnosťou práve pre to, čo prežívate teraz. Ak sa bábätko vôbec nedojčí, hoci si matka mlieko odsáva, tvorba mlieka nie je taká, ako keby sa bábätko dojčilo a dokáže aj počas pár dní drasticky klesnúť. Zníženie tvorby mlieka v kombinácii s používaním fľaše na kŕmenie spôsobia, že po návrate k dojčeniu, je prisatie bábätka rovnako nesprávne alebo väčšinou ešte horšie a bradavky bolia ďalej, hoci dostali pár dní na zahojenie. V tejto situácii teda treba urobiť iné kroky, ktoré by pomohli zlepšiť dojčenie a liečiť bradavky a popri tom by sa dojčenie zachovalo. Odporúčame vám čo najskôr sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou potom bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Budete potrebovať účinnú liečbu bradaviek, o tomto sa porozprávate spoločne s poradkyňou osobne. Ak používate krémy s obsahom lanolínu alebo vazelíny, odporúčame vám prestať ich používať, pretože z dlhodobého hľadiska sú významným rizikovým faktorom pre vznik raniek a bolesti na bradavkách.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok