Mesačné bábätko často kaká

Michaela    22.02.2018, 12:00

Dobrý deň, mám mesačné bábätko (dnes akurát 28 dní), výlučne ho dojčím, zhruba každé 2 hodiny, v noci 3-4 hodiny. Kaká veľmi často, 12-15 x za den, z toho v noci nejakých 5-6 x. Počas dojčenia sa niekedy aj 3 x vykaká, resp. z toho raz vyciká. Užívam už skoro 3 týždne senovku a benedikt, zdá sa, že pomohli, postupne ich vysadzujem. Stolica je riedka, žltá, praženicová. Je až také časté kakanie v poriadku? Zároveň mám dilemu, kedy dieťa prebaliť, pretože pred dojčením nemôžem, to by veľmi plakalo, keď je hladné. Po dojčení ho zbytočne zobudím, lebo väčšinou zaspí na prsníku a potom chce znova papať. Pediatrička mi poradila medzi dojčeniami, ale to som ju zas po hodine zobudila a znova chcela papať. Na prsníku je tak 1-2 hodiny, medzitým kaká a grcká, mám pocit, že čo do nej vojde, ide aj von. Priberá ale dosť, za 4 týždne z 2780 na 3665 g. Doktor mi odporučil mať ju na prsníku max. 15 min. Viete poradiť kedy prebaľovať v mojej situácii? Ďakujem vopred.

Milá Michaela,

bábätká môžu kakať veľmi často, to, čo popisujete, je pomerne bežný stav pri mesačnom bábätku a z hľadiska zdravia bábätka je toto úplne v poriadku a netreba to nijako riešiť. Prináša to samozrejme praktické otázky, ako tú, kedy prebaľovať bábätko. Táto otázka však nemá jednoznačné a jednoduché riešenie. Najmä v prvých týždňoch po pôrode túto otázku rieši mnoho mamičiek – dobrá správa je, že čoskoro väčšina matiek nájde spôsob, ako riešiť túto otázku tak, aby to vyhovovalo im, aj bábätkám, pretože sa to zjednoduší tým, že bábätko bude dlhšiu dobu hore a počas tejto doby ho budete neskôr lepšie stíhať prebaľovať.

Táto téma nemá jednoduchú odpoveď preto, že používanie plienok je z evolučného hľadiska pomerne nová vec a v minulosti matky reagovali na signály bábätka o potrebe cikať a kakať a nepotrebovali tak riešiť dilemu, ktorú spomínate aj vy – pred dojčením je bábätko pri prebaľovaní podráždené a často aj uplakané – po dojčení zase chce spinkať a prebaľovanie ho zobudí. Navyše – väčšina bábätiek kaká práve počas dojčenia, pretože príjem mlieka spúšťa gastrokolický reflex pre vylučovanie.

Skúste bábätko dojčiť hneď po prebudení zo spánku, aby neplakalo pri prebaľovaní preto, že je už hladné. A tiež nie je vhodné budiť ho na prebaľovanie po tom, čo na prsníku pri dojčení zaspalo.

Väčšina matiek túto situáciu rieši prebaľovaním počas dojčenia – napr. keď bábätko pustí jeden prsník, pred ponúknutím druhého ho mamička prebalí. Napapané bábätká často grckajú počas manipulácie, ale toto sa dá dočasne zmierniť správnou manipuláciou – napríklad nedvíhať bábätku zadoček dohora pri podkladaním plienky, ale ho pregúliť na bok a potom ho znova vrátiť na chrbátik. Okrem toho grckanie ako také bábätku neškodí, práve naopak, môže byť pre jeho zdravie prospešné. Ak sa stane, že musíte bábätko prebaľovať po dojčení, pokúste sa tiež o šetrnú manipuláciu a po prebalení ho vráťte na prsník, aby znova zaspalo alebo ho uspite na prsníku v šatke alebo len nosením, či hojdaním.

Je skupina matiek, ktoré nepoužívajú plienky – možno by tento spôsob starostlivosti o bábätko bol pre vás v tejto situácii jednoduchší. Prečítajte si viac o bezplienkovej komunikačnej metóde a navštívte podpornú skupinu dojčiacich matiek, v ktorej nájdete mamičky, ktoré túto metódu využívajú:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Nie je správne dojčiť podľa nejakého stanoveného časového intervalu, napríklad nechať bábätko dojčiť sa maximálne 15 minút. Toto odporúčanie je v priamom rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá zdôrazňuje, že podmienkou úspešného dojčenia je dojčenie podľa potrieb dieťaťa – teda tak často a tak dlho, ako to bábätko potrebuje. Dojčenie nie je len o kŕmení. Aj ostatné potreby dieťaťa sú regulárne potreby, ktoré dojčenie môže pomôcť uspokojiť a ktoré je dôležité napĺňať. Bábätko sa chce dojčiť nielen vtedy, že potrebuje piť mlieko. Jeho rovnocenne dôležitou potrebou je dojčiť sa napríklad pre reguláciu jeho fyziologických funkcií. Bábätko sa dojčí vtedy, keď potrebuje regulovať dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znížiť prežívanie stresu alebo pociťovanie bolesti a choré dieťa v stresujúcom prostredí toto potrebuje o to viac. Dojčenie reguluje spánkové cykly a príjem potravy. Ako chce pán doktor toto načasovať na 15 minútový interval? Bábätko sa môže chcieť dojčiť veľmi často a veľmi dlho a nemusí celý čas pri tom len piť mlieko. Aj satie bez pitia je dojčenie a je dôležitou súčasťou dojčenia a ak sa nedeje, znižuje sa tvorba mlieka a často nasleduje predčasné odstavenie so všetkými rizikami pre dieťa a pre matku. Presne pre to nie je vhodné obmedzovať dojčenie či nastavovať rôzne nezmyselné pravidlá.

Priberanie vášho bábätka je úplne v poriadku a je dôležité dojčiť podľa potrieb dieťaťa aj preto, že bábätko má pokračovať v dostatočnom priberaní. Prečítajte si tento článok s podrobnými vysvetleniami:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/pribera-malo-vela/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Mesačné bábätko často kaká