Málo mlieka

Zuzana    25.02.2018, 21:15

Dobrý deň, potrebujem poradiť ako zvýšiť tvorbu mlieka. Mala som sekciu a bábätko mi nosili veľmi málo na prikladáme asi 2-3 krát denne zozaciatku.v edelo sa prisat ale skôr hneď zaspalo.sestricky dali bez opytania hneď druhý deň um cez fľašu a pri odchode mi odporučili že mám tiež dokrmovat pretože podľa nich ani nemám mlieko na základe stláčania bradavky.lenze stále som mala mokré fľaky na košeli čiže podľa mňa som mlieko musela mať .odkedy sme doma dávame nutrilon.ale vždy predtým kojim z obidvoch prsníkov.asi po 3 týždňoch som sa rozhodla iba kojit.stale plakala .po týždni bez um sme mali poradňu a doktor povedal že pribrala tak na hranici tak som sa zľakla a znova som začala s nutrilonom.teraz má 8 týždňov pribrala už na pohľad dosť .stále pred nutrilonom dávam obidva prsníky a aj medzi kŕmeniami aj na ukludnenie dokonca aj uspavam na prsniku.takze myslím že prikladám dosť.tak zo zúfalstva skúšam všetko.kupila som fľašku medela z ktorej sa saje ako z prsníka.nepomohlo fľašku ani nechce .kúpila som odsavacku a na jedno odsatie z obidvoch prsníkov asi 40 ml a to za pol hod.po kojeni odsajem asi 10ml .odsavam asi 6 krát denne.terax dva dni uzuvam ricinus communis.poradte mi prosím vás už fakt neviem či sa to zlepší alebo sa mám zmieriť s nutrilonom.a ešte dotaz.uz dva týždne cez deň hneď ako zaspí(tvrdo) do 10 min sa zobudí.vzdy.vnoci spí aj 5 hodín.dakujen za radu.poslala som vám aj 3e zato ako ochotne radíte vždy keď čítam problémy ostatných zien

Milá Zuzana,

veľmi pekne ďakujeme za vaše milé slová a podporu, vrátane finančnej podpory, ktorá nám nesmierne pomáha udržať chod tejto poradne.

Vo vašej situácii nie je nič stratené, je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby ste sa mohli vrátiť k výlučnému dojčeniu a mohli časom prestať dokrmovať umelým mliekom a pre to, aby bolo bábätko spokojnejšie. Všetky tieto kroky sa najúčinnejšie urobia v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Odporúčame sa stretnúť s našou certifikovanou poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože, keď budete vedieť vyhodnotiť pitie bábätka, budete vedieť posúdiť, či pri dojčení získalo dostatok mlieka a budete spoločne s poradkyňou môcť urobiť kroky v prípade, že bude potrebné dojčenie zlepšiť, čo z vášho popisu bude potrebné.

Pre zlepšenie dojčenia bude spoločne s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnej úprave polohy a prisatia bábätka v spolupráci s poradkyňou pri dojčení a stláčaniu prsníka budete môcť prestať odsávať mlieko, pretože pri správnom prisatí a stláčaní prsníka získa bábätko všetko dostupné mlieko a nebude treba odsávať.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Neexistuje fľaška, ktorá by bola podobná prsníku. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník. Žiadna fľaška nepomáha pri dojčení. Žiadna fľaška bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Bábätko po zaspatí nedávajte dole z prsníka a nesnažte sa ho položiť. Bábätko, ktoré položíte alebo prestanete uspávať, sa často zobudí veľmi rýchlo a potom môže byť večer uplakané a nespokojné. Prejdite oblasť zaspávania a udržania bábätka v spánku spoločne s poradkyňou na spoločnej návšteve, aby ste si nacvičili niekoľko spôsobov, ako bábätko uspať a ako ho udržať v spánku.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Málo mlieka