Málo mlieka?

Zuzana    28.02.2018, 19:15

Ahojte, mám dieťa , ktoré má 7 týždňov, v po troch týždňoch pribralo 1100g a na ďalšie tri týždne pribralo len 150g. Po dojčení plače, musím dať cumeľ, aby sa upokojilo a nosiť na rukách, aby zaspalo.Mám málo mlieka, prípadne čo by som mala robiť, aby ho bolo viac? ďakujem za rady.

Milá Zuzana,

bábätko, ktoré nedostatočne priberá kvôli nedostatočnému príjmu potravy, potrebuje získavať viac potravy a pri dojčenom bábätku je možné urobiť kroky pre zvýšenie príjmu materského mlieka. Táto situácia sa pri dojčenom dieťati má riešiť snahou zistiť, prečo bábätko nezískava dostatok materského mlieka a ako by sa dalo pomôcť, aby sa jeho príjem materského mlieka zvýšil. Až v prípade, že by sa vyčerpali všetky možnosti, ako zlepšiť dojčenie a zvýšiť príjem materského mlieka, je ďalším riešením dokrmovanie a je dôležité, aby sa dokrmovanie nedialo fľašou. Ak by skutočne vaše bábätko na prsníku dostatočne nepilo a preto nedostatočne priberá, je možné aj v tejto dobe zvýšiť príjem mlieka, čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vyhodnotí výdatnosť pitia bábätka a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka, ak  by to bolo potrebné. Pre zvýšenie príjmu materského mlieka bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Cumlík v tejto situácii všetko zhoršuje. Zhoršuje prisatie bábätka, čím následne znižuje príjem mlieka a tvorbu mlieka. Znižuje čas, ktorý by bábätko strávilo na prsníku a tým znižuje tvorbu mlieka. Prečítajte si aj o ďalších dôvodoch, pre ktoré nie je vhodné používať cumlík:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

Cumlík pravdepodobne používate preto, že bábätko v tejto situácii môže byť uplakané a ťažko utíšiteľné. Aj preto vám odporúčame stretnutie s poradkyňou, pretože s ňou prejdete možnosti, ako bábätko dostatočne nasýtiť a aké iné stratégie použiť na utíšenie bábätka inak, než cumlíkom.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Málo mlieka?