Prerezavanie zúbkov a problém s dojcenim

Jana    02.03.2018, 14:28

Dobrý deň, môjmu 11 mesačnemu synovi sa posledné tri dni prerazavali zúbky, mal aj teploty. Problém s dojcenim nebol. Po tom čo teploty pominuli, sa síce prisaje no akokeby si srkol len 3-4 krát a odvráti sa. Potom srkne ešte pár krát a končí. Pred tým píl pekne, mliečko sa po spustilo a vedela som že sa napil poriadne no teraz netuším kde môže byť problém. Z fľaše piť nevie a keď som mu skúšala dávať odsaté mliečko po lyzickach neodmietol. Môže tento problém súvisieť možno s bolesťou ďasien pri sátí mliecka z prsníka? Ďakujem za odpoveď.

Milá Jana,

je možné, že bábätko pri dojčení cíti bolesť a ak je to tak, tento stav by sa mohol zlepšiť, ak dostane nejaké lieky od bolesti. Je však možné, že nepríjemné pocity pri dojčení, ak bábätko nejaké zažilo, boli poslednou kvapkou v situácii, kedy sa už pred tým niečo s dojčením dialo. Preto vám odporúčame prečítať si tento článok s hlavnými príčinami, pre ktoré sa zvykne znížiť tvorba mlieka po 6 mesiaci po pôrode:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a príčiny v tomto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

V tejto situácii je kľúčové udržať tvorbu mlieka a zvyšovať tvorbu mlieka a množstvo fyzického kontaktu pre prilákanie bábätka k prsníku. O týchto opatreniach podrobne hovorí tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a bábätko sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete dieťatku dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny mu dávajte z obyčajného poháriky (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa dieťatko bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prerezavanie zúbkov a problém s dojcenim