Stolica

Karolina    07.03.2018, 08:46

Dobry den. Mam 7 tyzdnove babetko. Je vylucne kojene. Ide o to ze posledne dni ma penitu, akoby byblinkovu stolicu.. ked kaka pocujem ako z neho ta pena vychadza. Kedho prebalujem a pokaka sa pri tom tak aj vidim. Vypada to akoby z neho vychadzala stolica tak, ako ked sa vytlaca pasta. Taku trosku hustejsiu konzistenciu ma. Nie tu typicku riedku..farba je normalna..je pokojny, prospieva, pribera..davam mu raz denne baby calm ale neprdka velmi..pocas dna mozno 10 krat si prdne a takuto stolicu ma aj 5 krat. Moze to byt nieco vazne?? Prosim poradte...velmi sa obavam

Milá Karolína,

konzistencia stolice môže byť riedka, hustá, pastovitá, kašovitá. Môže byť rôznej farby a vzhľadu a môže byť penitá. Ak je bábätko výlučne dojčené, nemala by byť formovaná. Tzv. „praženicová“ stolica nie je konečný cieľ dojčenia. Podstatné je, ako sa bábätko správa. Ak je spokojné, dobre priberá a dobre, výdatne sa dojčí, tak nie je potrebné robiť nič. Ak by ste mali pocit, že sa niečo deje s dojčením, že bábätko sa na prsníku hnevá, nespokojne sa správa, prípadne že prestáva priberať, potom stojí za to skontrolovať dojčenie. Ak urobíme predpoklad, že bábätko priberá, prospieva a je spokojné, tak ako píšete, nemusíte riešiť vôbec nič, vzhľad stolice sa môže zmeniť. Toto nie je dôvod na podávanie kvapiek, bábätko v tomto veku nemá dostávať nič iné, okrem materského mlieka a podávať mu lieky s obsahom feniklu, mäty a anízu, má svoje riziká, ktoré musia prevažovať pozitíva. Kvapky nijakým spôsobom nezabraňujú kolike a ich používanie je len marketingovým ťahom firiem zneužívajúcich frustráciu rodičov, ak ich bábätká plačú. Prečítajte si závery tejto štúdie, ktorá hovorí, že na „koliku“ nemajú bábätká dostávať lieky:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-kolika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok