Grckanie pri dojčení

Mária    09.03.2018, 17:52

Dobrý deň, mám 3-mesačného synčeka a už od narodenia mi vygrciava mliečko. Zo začiatku len keď sa prejedol.Doktor nám povedal, že je pahltný a mám mu dať piť max 10 min, potom už len 5min a dnes mi povedal len 3min. Posledný týždeň grcká o dušu. Hneď po napapaní 3-krát až si tak vydýchne, lebo sa utrápi. A zas o 20 min neskôr zas a zas. Ide to zneho oblúkom, raz voda, raz zrazeninky také bielé. Aj ho podkladám, citlivo s ním zaobchádzame, dávame odgrgnút. Za tri dni schudol 70g. Som už zúfala. Môže to byť, tým že je trošku nachladnutý? Alebo mám zlé mlieko? Nemám mu radšej dávať UM? Ďakujem za vašu radu.

Milá Mária,

riešením grckanie nie je umelé mlieko. Umelé mlieko neobsahuje nič, čo by bábätko liečilo, je to núdzová náhradná výživa, nie liek na reflux a grckanie. Mnohé deti po dojčení grckajú. Bez ohľadu na to, či mliečko, ktoré bábätko grcká, je natrávené alebo riedke, alebo či ide o grckanie oblúkom - samotné grckanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko je zdravé a zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje.

Z vašej otázky však vyplývajú dve dôležité otázky a úvahy. Po prvé – z toho, čo píšete, sa zdá, že bábätko teraz v treťom mesiaci začalo grckať výraznejšie a viac, než keď bolo maličké bábätko. A druhý dôležitý bod – píšete o tom, že vám pediater odporúčal čoraz viac a viac skracovať dĺžku dojčenia a otázka je, či ste toto odporúčanie začali praktizovať. Ak áno, znamená to, že posledné týždne skracujete dĺžku dojčenia viac a viac. Je potom otázne aj to, ako nahrádzate funkcie dojčenia v starostlivosti o bábätko, pretože bábätko, ktoré „nemôžete prisať k prsníku“, môže byť náročné utíšiť alebo uspať a mnohé bábätká kvôli tomuto začnú dostávať cumlík, trávia veľa času v kočíku, dlho spinkajú.

Ak ste skutočne začali obmedzovať čas, ktorý bábätko môže stráviť na prsníku, znamená to, že bábätko pije menej a menej materského mlieka pri dojčení a tvorba mlieka na to reaguje znižovaním. Toto a ďalšie opatrenia, ktoré sa na to nabaľujú (najmä cumlík), postupne, pomaly znižujú tok mlieka, ktorý bábätko zažíva na prsníku. Jednou z prvých reakcií na znížený tok mlieka na prsníku je paradoxne to, že bábätko častejšie grcká. A navyše bábätko prestáva priberať. Vaša situácia je smutnou ukážkou toho, ako obmedzovanie dojčenia vedie k problémom s dojčením.

V tejto situácii existuje cesta späť. Odporúčame vám však čo najskôr sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade teraz môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by situácia bola taká, že bábätko by už potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Prestaňte obmedzovať dojčenie, naopak vytvárajte kontaktom s bábätkom príležitosti na to, aby sa začalo dojčiť často a aby na prsníku ostávalo dlho, aby na ňom prípadne aj zaspávalo. Grckanie nie je dôvodom na akékoľvek opatrenia. Mnohé bábätká grckajú a netreba to vôbec nijako riešiť. Grckanie pre zdravé, priberajú bábätko neznamená nič viac, ako problém so zašpinenou bielizňou. Zo zdravotného hľadiska grckanie nie je to isté, ako keď vracia dospelý človek. Grckanie bábätka je normálne a väčšinou si ho bábätko ani nevšimne. Grckanie má dokonca pozitívne vplyvy z hľadiska zdravia bábätka. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém. Je to spôsobené tým, že ústočká a nos bábätka sú prepojené, ale materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti pri prechode sliznicou nosa, nespôsobuje bábätku žiaden problém, skôr naopak, môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáha imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Grckanie pri dojčení