Je možné postupné strácanie mlieka?

Ivan    09.03.2018, 18:35

Mám 22mesačnú slečnu, kojená je zväčsa pred obedným spánkom a večer a ešte v noci. Niekedy 1x cez noc a niekdy ak 4x. Občas si vypýta aj cez deň ale to sem tam. Niekedy večer sa mi zdá, že by ešte papala ale akoby už nemá čo. Je možné, že sa postupne stráca mliečko? Ďakujem za odpoveď

Milá Ivana,

tvorba mlieka reaguje na to, koľko mlieka sa z prsníka odoberá. Ak sa vaše bábätko dojčí 2x deň a 1x v noci, potom sa dojčí podstatne menej často, než veľká väčšina detí dojčených v jeho veku. Ak chcete, aby bábätko začalo piť viac mlieka, skúste začať vytvárať viac príležitostí pre dojčenie. Bábätko v tomto veku typicky vyhľadáva dojčenie pre riešenie rôznych náročných situácií, napríklad, keď sa udrie, spadne, keď rieši sociálne náročnú situáciu, je nespokojné, frustrované, znudené, má potrebu blízkosti s matkou, chce sa utíšiť, uspať, znova sa uspať, ak sa precitne. Prečítajte si tento článok, ktorého jednotlivé body predstavujú najčastejšie príčiny, prečo klesne tvorba mlieka pri staršom dieťatku:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Môžete sa skúsiť niektoré príčiny odstrániť alebo vytvoriť príležitosti pre častejšie dojčenie. Okrem toho je dôležité vedieť, že bez ohľadu na množstvo mlieka, ktoré by bábätko vypilo, samotné dojčenie má obrovský význam a deti v tomto veku sa väčšinou ochotne dojčia aj bez ohľadu na tok mlieka, takže toto nemusí znamenať odstavenie, ani v prípade, že by skutočne dieťatko pilo na prsníku menej.

Ešte je jednou z možných príčin poklesu tvorby mlieka nové tehotenstvo, ak by to tak bolo, znova to nie je dôvod na odstavenie, môžete bez problémov pokračovať v dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je možné postupné strácanie mlieka?