Prechladnutý prsník - zapálený prsník

Lucia    10.03.2018, 20:58

Dobrý deň, vek bábätka je 11 dní. Bábätko kŕmim výlučne len z prsníka. Bolesť bradavky / týkajúceho prsníka/ - sú oveľa lepšie ako boli, hoc ešte nie je bradavka ok. Mám zapálený prsník, mojou hlúposťou a babskými radami - vetrala som si ho pre bradavku, ktorá bola v hroznom stave / chrasty, neskutočná bolesť pri dojčení/. Nakoniec som si ho prechladila / nemám hrčky / Je začervenaný, dávam si alkoholové obklady, na bradavku mastičky a gély - to je už ok. Sem-tam vystúpi teplota 37 ale prvý deň bola aj 37,5. Ako si môžem zlepšiť stav? Malu dávam na neho prisávať, ale sa mi zdá, že ide menej mlieka a ona je hladná, preto dokŕmim z druhého prsníka. Mám si z neho mlieko vytláčať? odsávať? Nechcem stratiť mlieko pre moju hlúposť. Ďakujem.

Chcela som dodať, že iba tento prsník som si "vetrala" a iba on ma bolí. žiadne tvrdé miesta nemám, hrčky - odkontrolované doktorom. Pre istotu mam predpísané antibiotiká amoksiklav - ale tie iba keď v prípade núdzy. V prsníku mlieko je, snažím sa hlavne z neho kojiť. druhý si odstriekavam ale aj odsávam. prepáčte za druhú správu.

Milá Lucia,

v tejto situácii je veľmi dôležité čo najskôr sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Pri správnom prisatí sa totiž nepoškodzujú bradavky a správne prisatie je kľúčové pre rovnomerné vyprázdňovanie prsníka pri dojčení. A práve tieto dva dôsledky nesprávneho prisatia spôsobujú zablokované mliekovody a bolesť prsníkov tak, ako ju teraz zažívate (teda táto situácia nie je spôsobená faktom, že ste prsník vetrali). Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s poradkyňou bude teraz kľúčové:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Rovnako dôležité je v tejto situácii vyhodnotiť, aký je stav a bolestivosť bradaviek a účinne ich preliečiť. Odporúčame vám prestať používať všetky maste s obsahom lanolínu. Lanolín z krátkodobého hľadiska prináša úľavu, z dlhodobého hľadiska však je priamo príčinou toho stavu, ktorý teraz riešite.

Okrem toho vám odporúčame počkať s nasadením antibiotík, kým sa nestretnete s poradkyňou. Momentálna situácia tak, ako ste ju popísali, nie je dôvodom pre nasadenie antibiotík a užívanie antibiotík v tomto stave má rovnako potenciál zhoršiť stav bradaviek a vyvolať ďalšie problémy.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prechladnutý prsník - zapálený prsník