Zapálená mandľa

Lucia    12.03.2018, 11:31

Dobrý deň, bábätko ma 13 dní, výlučne kojené. Už 4. deň ma trápi boľavé hrdlo. Prvý deň som len kloktala so slanou vodou, ale keď sa to zhoršilo po konzultácii s doktorom som začala mlsať Neo-angin. Lenže dnes som sa už zobudila s boľavou mandľou. Čo by ste mi odporúčili? Aby to neprešlo do úplného zápalu hrdla? A hlavne aby som nepoškodila malej, zdá sa mi, že je nespokojná odkedy beriem Neo angin.

Milá Lucia,

z hľadiska dojčenia môžete podstúpiť v tejto situácii akúkoľvek potrebnú liečbu, ktorú by dostávali iní ľudia s vašim zdravotným problémom. Je škoda, že dojčiace mamičky často nadobudnú dojem, že ak majú zdravotné ťažkosti, tak sa nemôžu liečiť. To nie je pravda. Dojčiace mamičky môžu užívať väčšinu liekov. Prečítajte si k tejto téme celý náš komplexný článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Ak vás bolí hrdlo a chcete zmierniť príznaky svojho ochorenia, môžete si dať celú škálu prípravkov proti kašľu. Rovnako ako bežné prípravky používané pri prechladnutí, napr. Ibalgin, Paralen a pod.

Vo všeobecnosti počas dojčenia, ak je to potrebné, môžete užívať lieky, ktoré sa bežne užívajú pri prechladnutí, bolesti hrdla, vrátane sprejov do nosa, hrdla, prípadne potrebných antibiotík predpísaných lekárom. 

Pri niektorých liekoch proti kašľu je lepšie vyhnúť sa pseudoefedrínom, pretože môžu niekedy znížiť tvorbu mlieka, ale pre bábätko taktiež nepredstavujú problém. Ako najvhodnejšie sa z toho dôvodu môžu javiť lieky bez pseudoefedrínu, čiže napríklad antitusiká nekodeínového typu (ako napríklad Stoptussin, Robitussin, Tussin, Sinecod, Paxeladine).

Ak by to bolo potrebné, môžete užívať aj antibiotiká.

Je možné, že pozorujete u svojho bábätka v posledných dňoch nespokojnosť, táto nespokojnosť však nemá akým spôsobom súvisieť s vašou doterajšou liečbou. Neo-angin nemá akým spôsobom vplývať na vaše bábätko, používate ho lokálne, čo samo o sebe znamená, že do vašej krvi sa nedostáva takmer nič a preto sa v materskom mlieku nenachádza nič z toho, čo dostávate.

Zároveň vás môže upokojiť i to, že materské mlieko poskytuje dojčenému bábätku mnohé imunitné látky a faktory, ktoré ho pred ochorením chránia, a aj keď náhodou ochorie, tak mu materské mlieko pomôže, aby ochorenie malo miernejší priebeh. Vďaka dojčeniu zvládnu bábätká i staršie deti ochorenie lepšie, väčšinou ochorenia trvajú kratšie a majú ľahší priebeh. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zapálená mandľa