Stracam mlieko?

Michaela    20.03.2018, 12:39

Zdravim.moja dcerka ma 2 mesiacky.zatial s mliecko nebol problem kedze iba dojcim.no vcera rano som sa zobudila a nerozumiem co sa stalo nemam mlieko v jednom prsniku vobec a v druhom nieco iba.pijem caje meltu dokonca som skusila trocha piva a nezlepsuje sa to. Odsavam ale asi jeto zbytocne kedze vypadnu tak dve kvapky:( prosim poradte da sa to este zachranit aj ked nic nepomaha uz druhy den?este 3 dni dozadu som prezliekala pyzama dve v noci co som mala tolko mliecka a teraz nic:(

Michaela,

vašu otázku nie je možné vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Je totiž možné, že je všetko v poriadku alebo že stačí urobiť malé úpravy na to, aby sa dojčenie zlepšilo.

Za normálnych okolností totiž bábätko počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá mlieka, takže ak máte pocit, že potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka, kľúčová je otázka – čo sa deje, prečo máte pocit, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. Odpoveď na túto otázku vám odporúčame hľadať v kontakte s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a to aj preto, že ak by skutočne bábätko potrebovalo získavať viac mlieka, pre zlepšenie príjmu mlieka pri dojčení môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

Kľúčové pre rozhodnutie, ako ďalej postupovať je vyhodnotenie dojčenia. Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Ďalší postup by sa mal odvíjať od toho, čo ste spoločne vyhodnotili s poradkyňou pri pozorovaní dojčenia. Niekedy sa stáva, že mamičky uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napr. často sa mamičky v tomto veku bábätka znepokojujú preto, že sa zmení spôsob, ako sa bábätko dojčí, matky prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer.

Ale ak urobíme predpoklad, že bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné pri dojčení, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. Preplnené prsia a vytekajúce mlieko nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky.

Takisto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať.

Inými slovami – príznaky, o ktorých píšete, samé o sebe neznamenajú nič pre dojčenie. A ak by bábätko priberalo a prospievalo, je možné, že sa s dojčením nič nepriaznivé nedeje. Súčasne však píšete, že dcérka ostala viac nespokojná pri dojčení a toto je potrebné vyhodnotiť. V prípade, že by išlo o správanie, ktoré popisujú mamičky v úvode tohto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

potom by ste spoločne s poradkyňou mali postupovať podľa odporúčaní v článku.

Ak by bolo potrebné urobiť niečo preto, aby sa dojčenie zlepšilo, spolu s poradkyňou budete dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy sa znižuje tvorba mlieka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na návšteve s poradkyňou a tiež na týchto videách sa môžete naučiť rozlíšiť pitie a satie bez pitia a toto môže byť pre vás nový záchytný bod, ktorý vám poskytne istotu o dostatočnej tvorbe mlieka namiesto pocitu naliatych prsníkov, ktoré vás doteraz ubezpečovali, že tvorba mlieka je dobrá. Pitie bábätka má omnoho väčšiu výpovednú hodnotu o dostatočnej tvorbe mlieka a odsledovať pitie budete potom vedieť už kedykoľvek, bez ohľadu na iné okolnosti, ktoré sa zvyknú meniť.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stracam mlieko?