Začiatky

Dominika    22.03.2018, 12:24

Dobrý deň, rada by som sa spýtala. ..moja mala ma tyzden A kojim ju ale stale mám malé A ako by prázdne prsia. ..(Keď prsia potlačím nejde mlieko) ale malá Keď papa tak počujem, že mlieko jej ide A spí potom aj 3 hodiny aj stolicu má len moje prsia má znepokojuju. Mám obavy ,že je to nejaký znak ,že sa mlieko nedoplna poriadne A ide len co si ona vytiahne. Pijem čaje aj velá vody mám senovku A robievam si obcas aj gravimilk. Kojit velmi chcem akurát si obcas pomôžem klobucikom lebo mám krvave bradavky. V čom môže byť chyba alebo mam dôvod vôbec na nejaké obavy. ... ??

Milá Dominika,

niekedy sa stáva, že mamičky uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napr. matky sa často znepokojujú preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer. Avšak pocit preplnených prsníkov, vytekajúce mlieko medzi dojčeniami, alebo hrče v prsníkoch medzi dojčeniami, nie sú spoľahlivé znaky toho, či sa matke tvorí dostatok mlieka a ani toho, či bábätko pije pri dojčení dostatok mlieka. A hoci mnohé ženy v týždni po pôrode pociťujú plnenie prsníkov medzi dojčeniami, je dôležité vedieť, že aj tieto ženy prestanú tieto pocity v priebehu nasledujúcich týždňov pociťovať. Preto samotný tento fakt nie je dôkazom, že sa s dojčením niečo deje. Na druhej strane, ak máte bolestivé a poranené bradavky, toto je jednoznačným dôkazom toho, že bábätko sa neprisáva správne. A dostatočný príjem mlieka zo strany bábätka je ovplyvňovaný najmä tým, ako správne sa bábätko prisáva. Preto vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude potom dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Je pravdepodobné, že v tejto situácii budete potrebovať aj účinné preliečenie bradaviek, možnosti liečby prejdete spoločne s poradkyňou. Ak medzičasom používate nejaké krémy s obsahom lanolínu, prestaňte ich používať, pretože zhoršujú hojenie bradaviek (hoci po ich aplikácii môžete mať pocit, že to bolí menej). Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Klobúčik nepredstavuje riešenie bolestivých bradaviek. Bábätko sa pri prisatí na klobúčik prakticky neprisáva k prsníku, čo predstavuje problém jednak z hľadiska toho, že niekedy sa stane, že tieto bábätká sa prestanú chcieť prisávať k samotnému prsníku úplne a najmä preto, že cez klobúčik bábätko skutočne získava podstatne menej mlieka, než by získavalo z prsníka. A toto okrem iného zhoršuje jeho prisatie na prsníku a zhoršuje rany, ktoré teraz na bradavkách máte. Pri správnej úprave polohy a prisatia by ste mali pociťovať úľavu v prisatí a mali by ste byť schopná pokračovať v dojčení, kým zaberie liečba poranených bradaviek.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Pitie vody alebo čajov neovplyvňuje tvorbu mlieka, môžete piť toľko, koľko sa vám žiada, aby ste boli dobre hydratovaná, nemusíte piť extra viac tekutín kvôli dojčeniu. Pre dostatočnú tvorbu mlieka nedáva žiadny zmysel piť umelé mlieko. Tvorbu mlieka neovplyvňuje strava matky (v štúdiách sa tvorilo dostatočné množstvo mlieka dostatočnej kvality aj matkám, ktoré boli podvyživené) a ak by ste aj chceli získavať zo stravy viac vitamínov a výživných látok, potom je dôležité, aby ste jedli čerstvú a pestrú stravu, nie sušené umelé mlieko s umelo pridanými vitamínmi, ktoré v takomto stave vôbec nemajú ten účinok, ako pri ich konzumácii z potravín. Bez ohľadu na to, čo hovorí marketing Gravimilku, z hľadiska dojčenia nie je dôvod ho konzumovať.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok