Nasavani vzduchu pri kojeni

Lenka    31.03.2018, 14:35

12denni chlapeček,výlučně kojime posledni dny syn behem kojeni jakoby mlaskne a nasaje vzduch,pote ho boli brisko. prisati by nelo byt v poradku,ci to muze zpusobovat?je to zvuk,jako kdyby nasal a odtahla jsem mu prso a nasal vzduch. pote take "kňuči",jako by tim vzduchem byl presycen. je to normální,nebo to muze zpusobovat tu bolestivost briska po kojeni?bohuzel se nam nedari odrihnout,tak vše zustava v nem. dudliky ani kloboučky nepoužíváme. dekuji za radu

Milá Lenko,

situácia, ktorú opisujete, najčastejšie súvisí s nespokojnosťou bábätka s tým, čo sa deje ku koncu dojčenia a po dojčení. Najčastejšie ide o snahu bábätka zaspať a ak sa mu to nepodarí, jeho správanie vyjadruje nespokojnosť s pocitmi únavy a potrebu uspať. Preto vám odporúčame v kontakte s poradkyňou pri dojčení

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a ak bábätko mľaská, niekedy ide o stav, ktorý sa dá zlepšiť úpravou správnosti prisatia. Ak je potrebné upraviť prisatie dieťatka, je dobré to robiť v osobnom kontakte s poradkyňou, pretože v takom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí a navyše správnosť prisatia ovplyvňuje aj uzdička pod jazykom bábätka, ktorá navyše môže spôsobovať aj nespokojnosť a plač bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

3) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Prejdite spoločne s poradkyňou tieto body ohľadom plaču a nespokojnosti bábätka, najmä spôsoby, ako bábätko utíšiť a uspať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nasavani vzduchu pri kojeni