Kojení sourozenců

Šárka    01.04.2018, 08:51

Dobrý den, potřebovala bych vědět jestli je možné při kojení sourozenců přenést na bradavce bakterie, které způsobují kazivost zubů? Děkuji za odpověď

Milá Šárko,

zabrániť tomu, aby sa dvaja súrodenci nikdy nestretli so svojimi slinami, je nemožné, bez ohľadu na to, či sa budú alebo nebudú spolu dojčiť. Dve malé deti budú spolu v kontakte, budú používať spoločné hračky, nie je žiadny spôsob, ako tomuto zabrániť. Preto nemá zmysel riešiť, či sa dá preniesť tieto baktérie prostredníctvom dojčenia. Dojčenie totiž nijako nezvyšuje riziko, že k tomuto prenosu aj tak dôjde. A dojčenie súčasne poskytuje významnú ochranu pred zubným kazom a je kľúčové pre správne postavenie zubov a vznik ďalších faktorov, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie ústnej dutiny. Prečítajte si k tomuto tento podrobný článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-a-zubky/

Túto otázku matky často riešia aj z pohľadu možnosti nakazenia sa chorobami, ale je dôležité vedieť, že ak sa dve deti (napríklad staršie a mladšie, prípadne dvojičky a podobne) dojčia spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť žiadne špeciálne opatrenia a dojčiť naďalej tak, ako doposiaľ. Je to rovnaké, ako keď je napríklad chorá dojčiaca matka. Už pred vypuknutím choroby sa začínajú v materskom mlieku tvoriť protilátky, a tak pokračovanie v dojčení aj chorého, aj zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie alebo bude mať choroba lepší priebeh, a choré dieťa sa rýchlejšie uzdraví. Základný princíp, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri ochorení infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré z detí, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení sourozenců