Kojení s AD Fevarin

Kristýna    03.04.2018, 10:53

Dobrý den, mám čtyřměsíčního syna, kterého plně kojím a bohužel musím zároveň užívat nižší dávky AD, nejlépe mi zatím funguje kombinace 25 mg Sertivan + 15-25 mg Trittico na spaní. Důvodem braní AD je nespavost. Nyní mi lékařka nově napsala Fevarin 50, abych brala pouze jeden druh AD. Nikde jsem se nedozvěděla, do jakě míry je užívání Fevarinu po dobu kojení rizikové. Paní doktorka se k tomu nevyjádřila. Můžete mi poradit, prosím? Velice vám děkuji!

Milá Kristýno,

pri všetkých antidepresívach, ktoré spomínate vo svojej otázke, je pre vaše bábätko a aj pre vás bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Nielen to, dojčiť pri takejto diagnóze je dokonca mimoriadne dôležité. Pre všetky tri možnosti platí, že do materského mlieka sa budú dostávať také zanedbateľné, stopové množstvá, že to nijakým spôsobom neovplyvní zloženie materského mlieka a nemá žiadny dopad na bábätko. A to ani keby ste užívali vyššie dávky. A preto nemusíte robiť kompromisy – znižovať dávky, alebo prechádzať na nový liek, ak vám predchádzajúca kombinácia liekov fungovala.

Vysvetlenie, prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť je komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka a tiež z hľadisko ochrany bábätka pred možnými psychiatrickými diagnózami v dospelosti.

Prečítajte si aj túto odpoveď z našej poradne, ktorá sa síce týka iného lieku, ale s podobným vysvetlením, aké sa vzťahuje na vás:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení s AD Fevarin