Dítě nepřibírá

Michaela    03.04.2018, 14:27

Dobrý den, syn má čerstvě 17 měsíců. Do půl roku byl pouze kojený, pak jsme začali pomalu s příkrmy(blw,postupně i lžička,spíš se krmil sám).Momentálně stále hodně kojený(přes den zhruba co 2hodiny,v noci min.3x),kojim na pozadani.Co se tyce prikrmu tak toho moc nesni.Nabizim na snidani obilninovou kasi s ovocem,svacina ovoce nebo nejake susenky,presnidavka,obed-vse mozne,vetsninou to co jime my v detske variante,odpoledni svacina a vecere vetsinou zase varena.Nekdy sni celou porci,nekdy dve lzicky,nekdy nic.Nicmene jsme dnes byli u doktorky a od roka nic nepribral.Co se tyce piti vypije max.200ml.Posledni tri mesice miva zacpu,kaka jednou za dva dny,nekdy i jednou za 4 dny.Ja jsem ted v 15.tydnu tehotenstvi.Rada bych kojila tandem.Chci se poradit co s tim.Nemate nejake triky jak zvysit chut k jidlu?Nevim co s tim kakanim.Tekutiny mu nabizim neustale,ale kdyz nechce piti do nej nedostanu.Sama ted mivam take “zacpu”,muze to mit jakoby ode me?Napadlo me treba vliv tehotenskych hormonu,ktere prochazi do mleka.Dekuji moc za jakekoliv rady a pripominky.Hezky den

Milá Michaelo,

v tejto situácii by za bežných okolností existovalo jednoduché riešenie – významné zvýšenie tvorby mlieka z vašej strany. Pretože 17-mesačné dieťa typicky nezje veľa príkrmov a jeho hmotnostné prírastky by mali byť dobré, ak je dojčené. Ak však tvorba mlieka významne poklesla, čo sa deje v tehotenstve, nie je možné situáciu zlepšiť úpravou dojčenia. Na druhej strane, s postupujúcim časom bude v tehotenstve znova tvorba mlieka stúpať a toto synčekovi pomôže začať získavať viac mlieka. Po pôrode navyše mnohé z dojčených detí začnú v prvých týždňoch prijímať veľké množstvá materského mlieka a mnohé deti výrazne priberú v tomto čase. Takže, aj keď teraz synček nepriberá dostatočne, je možné, že už čoskoro sa to zmení a doženie aj všetko zameškané. Hlavne si teraz nenechajte nahovoriť, že dieťa nepriberá preto, lebo sa „ešte dojčí“. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo dieťa odmieta jesť viac potravy. Materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Pokúste sa prejsť túto situáciu s odborníkmi. Napríklad mnohé z detí, ktoré nepriberajú a nepapajú dosť príkrmov, sa zistí, že majú nízku hladinu železa alebo zinku a pomôžu im vitamínové doplnky. Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať veľmi dlhý čas, veľa trpezlivosti a úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťa do jedla. Netlačte naňho.
3) Začnite tým, že budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia. Nemusíte ich obmedzovať na „detské verzie“. Mnohé deti dávajú prednosť skutočnému jedlu, ochutenému korením, soľou.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedlo. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať vybrať, že bude jesť toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťaťom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
10) Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem.

Čo sa týka zápchy, vylučovanie stolice raz za 2 – 3 dni je pre mnohých ľudí je normálnym vzorcom vylučovania stolice. Pokiaľ nie je stolica príliš tvrdá a pre dieťa nie je príliš namáhavé ju vytlačiť, nemusí to ešte nevyhnutne znamenať zápchu. Každopádne, toto nesúvisí s vašim tehotenstvom v zmysle, že by takto bábätko reagovalo na niečo z materského mlieka. Okrem toho, že momentálne získava skutočne malé množstvá materského mlieka, tak počas tehotenstva sa nedostávajú vaše pohlavné hormóny do materského mlieka vo väčších množstvách, než sa to deje počas normálneho menštruačného cyklu ženy.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dítě nepřibírá