Ako prestat dojcit

Dominika    14.04.2018, 15:32

Dobry vecer...chcem sa opytat...cakam druhe babätko a mam rocnu dcerku ,ktoru stale dojcim...lekar mi vravel ze ju mam pomaly odstavit...mliecko mi pije uz len asi 3 krat a v noci ak sa zobudi 1 krat...skusala som ju odstavovat ale ziadne mliecko nechce...strasne vystraja.neviem co mam robit....mala som zdrav.problemy so zilamy a musela som nasadit liecbu a odstavit ju ale odmietla som to...najradsej by som ju kojila...neviem co mam robit?ake mliecko je vhodne?ona mi spapa aj vela mliecnych vyrobkou,tak neviem...a treba si potom mlieko odstrekavat alebo sa casom strati samo?dakujem

Milá Dominika,

nie je jediný dôvod pre to, aby ste museli svoje ročné dieťa odstaviť, naopak, môžete ho dojčiť častejšie, aj omnoho častejšie, ročné deti sa typicky chcú dojčiť omnoho častejšie. Liečba problémov so žilami nepredstavuje dôvod pre odstavenie dieťaťa, táto liečba neovplyvní ani zloženie, ani tvorbu materského mlieka. Ak by vám niekto odporúčal, zamyslite sa nad paradoxom, že túto liečbu dostávate počas tehotenstva, kedy má potenciálne významný vplyv na nenarodené bábätko, ale dojčiť popri tejto liečbe nemôžete? Ak ste dostali odporúčanie na odstavenie len kvôli tomu, že ste tehotná, môžete svojho lekára požiadať o štúdie, ktorými dokazuje svoje tvrdenie. Nemusíte voliť medzi dojčením staršieho dieťaťa (a jeho zdravím, pretože predčasné odstavenie preňho predstavuje riziká) a zdravím svojho nenarodeného bábätka či seba. Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. La Leche League pracovala za desaťročia s takým množstvom tehotných dojčiacich matiek, že ak by dojčenie malo na tehotenstvo vplyv, bolo by sa to prejavilo. To, že medzi odborníkmi panujú v tejto otázke nezhody, neznamená, že by nebolo možné dopátrať sa pravdy. Pre mnohých odborníkov je však jednoduchšie povedať, že dojčenie počas tehotenstva treba ukončiť. Je to preto, že dojčenie sa často nepovažuje za dostatočne dôležité na to, aby sa ním skutočne zaoberali a aby ocenili jeho potrebnosť a jedinečnosť. Ale dojčenie dieťaťa v akomkoľvek veku je nielen ničím nenahraditeľná výživa, ale v prvom rade – na základe najnovších poznatkov z neurológie – nevyhnutný predpoklad správneho vývinu mozgu, rozvoja osobnosti dieťaťa, získavania sociálnych zručností a vytvárania základnej dôvery vo svet, do ktorého sa narodilo. Ak si ľudia ešte pred pár rokmi mysleli, že otázka dojčiť či nedojčiť je otázkou životného štýlu, tak dnes už je zrejmé, že ide o zásadnú otázku verejného zdravia, vytvárania mozgových prepojení a budúcich vzťahov dieťaťa s ostatnými ľuďmi.

Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Kontrakcie maternice počas dojčenia sú normálne a nespôsobujú predčasný pôrod – nakoniec, kontrakcie maternice spôsobuje aj pohlavný styk, ktorého sa väčšina párov počas tehotenstva nevzdáva. Je pravdou, že (bez ohľadu na dojčenie) sa určité percento všetkých tehotenstiev končí potratom. Vtedy je samozrejme ľudské hľadať dôvody a ak matka dojčila, je jednoduché ako príčinu označiť dojčenie, hoci za iných okolností by sme len skonštatovali, že dôvod nepoznáme. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva.

S podobnými nesprávnymi odporúčaniami sa stretla aj mamička z tohto príbehu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/tandemove-dojcenie/

ktorá píše:

Podporu som nenašla u svojho vtedajšieho gynekológa, neskôr som si však našla inú lekárku, ktorá v dojčení počas tehotenstva žiadny problém nevidela, a rovnako sa k tomu staval aj personál v nemocnici, kde som strávila posledné dni pred pôrodom dcérky. Samozrejme, ešte než som otehotnela, tak som sa na možnosti dojčenia v tehotenstve dôkladne informovala, a tak som sa obrátila pre vyjadrenie k tejto tematike na certifikované laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA a po prvý raz v živote som oslovila aj štátne úrady, konkrétne Ministerstvo zdravotníctva. Obe vyjadrenia prišli obratom - a slová hlavného gynekológa SR prof. MUDr. Miroslava Borovského, PhD., ktorý tiež pri fyziologickom tehotenstve nevidí dojčenie ako prekážku, ma veľmi potešili.

Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Dojčenie je dôležité. Každý zdravotník by mal dojčenie podporovať!

Ak by ste predsalen svoje staršie dieťa prestali dojčiť, nemusíte mu dávať žiadne mlieko, dieťa v tomto veku už nemá dostávať umelé mlieko a žiadne iné mlieko (kravské, rastlinné) by nemalo dostávať v množstvách, ktorými by sa nahrádzalo materské mlieko.

Ak ste teraz tehotná, nemusíte robiť s tvorbou mlieka nič, sama od seba je totiž teraz počas tehotenstva významne znížená.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako prestat dojcit