Problemovy prsnik

Nymeria    15.04.2018, 09:40

Dobry vecer, chcela som sa opytat mam 3 mesacne babatko na zaciatku sme mali priblem pri dojceni no pomohli nam a malinka sa celkom pekne prisavala no zhruba pred mesiacom mala soplik a jej prisavanke sa zmenilo zacala si vopchavat aj hornu peru dnu do pusinky a ked jej ju chcem dat von casto ju vytiahnem aj s bradavkou co velmi boli robi to hlavne na jednej strane a velmi silne taha toto trva nie celu dobu take to silne zovretie asi po minutke povoli (mlaskne si) tak by som to nazvala a potom to uz vobec neboli... co mam robit? Myslela som si ze to pominie ked sa vylieci ale pretrvava to :( uz je mi aj hlupe stale si volat k sebe poradkynu lebo ked pride tak sa mala zazracne prisava ukazkovo a ja si pripadam hlupo ze ju volam zbytocne :( este som zabudla povedat ze na tej jednej strane som mala aj natrhnutu bradavku, niekolko krat zapaleny mliekovod, a pravdepodobne aj infekciu:( uz som aj premyslala ze prestanem uplne z neho kojit

Milá Nymeria,

v tejto situácii úplne bez obáv zavolajte k sebe poradkyňu pri dojčení znova. Poradkyňa vás nebude podozrievať, že ju voláte „zbytočne“, ak sa deje to, čo popisujete. Z vášho popisu vyplýva, že s dojčením z tohto prsníka máte dlhodobo problémy a to naznačuje, že je dôležité dôsledne upravovať prisatie k tomuto prsníku a významne zvýšiť tvorbu mlieka v tomto prsníku. Ak máte pocit, že vždy pri osobnej návšteve s poradkyňou je dojčenie ukážkové a nič vás nebolí, skúste si na mobil nahrať pred návštevou poradkyne videá dojčenia, ktoré sú pre vás typické a spoločne sa na ne pozrite.

V tejto situácii je kľúčové spolu s poradkyňou prejsť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.  A bude dôležité prejsť, aké možnosti máte pre dôsledné preliečenie bradaviek.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problemovy prsnik