Poraněné prso

Kateřina    16.04.2018, 11:45

Dobrý den, prosím o pomoc s pacientkou 2. den po porodu. V dětství měla koněm poraněné prso s rekonstrukcí asi i bradavky, tvar bradavky je dobrý, novorozenec byl standardně přikládán k oběma prsům. Po porodu se však zdá, že jsou mlékovody pravého prsu neprůchodné, prso se nalívá bez odtoku mléka, nepodařilo se vyloudit ani kapku, z druhého prsu kojí bez problémů. V současnosti prso chladí a kojí jen z jednoho, ale samozřejmě dochází k výrazné retenci mléka, je to trochu kdo z koho... napadá Vás nějaká pomoc, zažili jste to někdy ? Moc děkuji, Kateřina Cardová

Dobrý deň,

áno, v raritných prípadoch sa niečo takéto môže stať (niekedy napríklad aj v dôsledku operácie prsníkov pri ich zmenšovaní). Ak prišlo k poškodeniu mliekovodov alebo nervov, a špeciálne, ak sa rez či poškodenie udialo v oblasti okolo dvorca. A preto je možné, že sa mlieko nedostáva von alebo sa nedostáva von čiastočne.

V takom prípade sa po pár dňoch tvorba mlieka v spomínanom prsníku zastaví, podobne ako v prípade, že má žena akcesorné mliečne žľazy bez vývodu von v podpazuší.

V čase, než sa bude v tomto prsníku tvorba mlieka zastaví (teda ešte možno dva-tri dni v tej najakútnejšej fáze), bude žena pociťovať nepríjemné pocity, naliatie, bolesť, a to, čo je možné urobiť, sú tieto kroky:


1) Pozorovať pitie bábätka z toho prsníka a zistiť, či bábätko nejaké mlieko z tohto prsníka získa alebo nie. A podľa toho buď pokračovať alebo nepokračovať v dojčení na danom prsníku.

2) Podávať lieky od bolesti v dostatočnom dávkovaní tak, aby sa bolesť zmiernila. 

3) Dávať na oblasť prsníka chladené kapustové listy (zelné listy). V tejto situácii je možné kapustné listy dávať celodenne a pravidelne vymieňať. 

4) Vysvetliť žene, že tento akútny stav je dočasný a že tvorba mlieka ustane sama od seba.

5) Nepodávať lieky na zastavenie laktácie (kabergolín, bromokriptín).

Je však súčasne možné aj to, že z tohto prsníka je možné získavať mlieko (alebo aspoň čiastočne) a stálo by za to pokúsiť sa čo najlepšie upraviť polohu bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

a prisatie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

V správne upravenej polohe so správnym prisatím potom odporúčame stláčať prsník podľa tohto návodu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by bábätko pilo, bude to jednoznačne vidieť pri pozorovaní dojčenia podľa pohybov brady bábätka – pozrite si tieto videá, ktoré ukazujú tzv. pauzu v brade:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Poraněné prso