Dojcenie predcasne narodených dvojciat

Stanislava    20.04.2018, 13:30

Písem v mene sesternice, ktorá ma 25 dnové deticky narodený v 31. týzdni. V nemocnici s nimi na izbe je od pondelku,dievcatko ma 2 kg a chlapec 1650g. Od zaciatku si odsava mlieko ručnou odsavackou, max. 20 ml. V nemocnici jej povedali ze moze skusat dojcit len dvakrat za den. Skusa, ale po odvazeni dievca vypilo len 5 ml. A chlapec sa zatial neprisal. Su krmene materskym mliekom cez flasu. Berie aj senovku aj benedik, ale tvorba sa nezvzšuje. Bola v kontakte aj s laktacnou co tam pracuje, ale len pocas jej sluzby, inokedy ju nepustia. Bojí sa ye ked skusi len dojcenie tak schudnu a nepojdu tak skoro domov. Co je mozne robit v tomto prípade? Dakujem.

Milá Stanislava,

v tejto oblasti je potrebné kontaktovať certifikovanú poradkyňu pri dojčení, aby ste získali konkrétne odporúčania a rady šité na mieru situácii.

Okrem toho vašej sesternici ponúkame hrubý náčrt krokov, ktoré bude možné neskôr podniknúť na to, aby bábätká mohli byť dojčené a tieto kroky by mala prejsť dôkladne s poradkyňou v osobnom kontakte:

a) ak sa bábätko neprisáva/nepije na prsníku, mamička by si mala odstriekavať/odsávať mlieko, a to pravidelne, ideálne 8-krát denne, z toho 1-krát v noci, tak, aby čo do množstva pokrývala potreby svojho bábätka. Naďalej odporúčame užívať bylinky na zvýšenie tvorby mlieka, s poradkyňou by mala mamička prejsť, či užíva dostatočné množstvo. Dostatočná tvorba mlieka bude pre dojčenie kľúčová.

b) pre dojčenie je potrebný dlhodobý kontakt koža na kožu, to znamená bábätko vyzlečené do plienky položené na hruď mamičky, ktorá je tiež vyzlečená na do pol pása. Toto umožní bábätku, aby sa dobre vyspalo a aby malo záujem sa prisávať a dojčiť sa.

c) pre predčasne narodené bábätká platia rovnaké princípy ako pre akékoľvek iné bábätká: kŕmenie bábätka z fľaše spôsobuje problémy s dojčením rovnako ako používanie cumlíkov. Čo najskôr je preto dobré pokúsiť sa toto zmeniť. Aj pre predčasne narodené bábätko je jednoduchšie piť z prsníka ako piť z fľaše, ale dôvod pre ktorý sa tieto bábätká neprisávajú alebo nepijú dostatočné množstvá mlieka, je rovnaký ako pri všetkých ostatných bábätkách: zmätenie fľašou, nedostatočná pomoc pri dojčení, nedostatočný/neexistujúci kontakt koža na kožu s mamičkou, a pod. Takáto situácia si vyžaduje aktívnu pomoc poradkyne, ktorá má skúsenosti s predčasne narodenými bábätkami, práve pre to, aby spoločne s matkou zabezpečili, že bábätko bude skutočne na prsníku aj piť a získavať dostatok mlieka. Ak by bábätko nezískavalo na prsníku dostatok mlieka, poradkyňa môže matku naučiť ako dokrmovať bábätko priamo na prsníku bez použitia fľaše:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

tak aby sa pri tom zabezpečilo, že bábätko získa dostatok mlieka. Dá sa tak vyhnúť použitiu fľaše a súčasne zabezpečiť, že bábätko nebude hladovať a nebude potrebné tak limitovať dojčenie na 2x za deň.

d) Tieto dva články sa zaoberajú dôležitými aspektmi pre dojčenie predčasne narodeného bábätka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/

e) Tieto videá sú takisto dôležité pre pochopenie dojčenia:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách je vidieť ako poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko. Navyše k videám si mamička môže pozrieť návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Taktiež odporúčame pozrieť si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Ohľadne prisávania môže pomôcť, keď si prečítate tento návod pre riešenie situácie, keď sa bábätko neprisáva.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie predcasne narodených dvojciat