Choroba

Zuzana    30.04.2018, 09:15

Dobry den chcem sa opytst ak matka ktora koji svoje dieta je nachladena a ma hlieny v krku ci sa tie hlieny dostavaju do mlieka alebo to nejako suvisi? Nechcem sby sa dieta nakazilo.dakujem

Milá Zuzana,

to najlepšie, čo môže matka s ochorením dýchacích ciest urobiť, je pokračovať v dojčení svojho dieťaťa. Dieťa chorej matky už dávno dostáva protilátky proti ochoreniu, ktoré mu pomáhajú ochorenie zvládnuť. Mnohé dojčené deti ani neochorejú vôbec alebo má ich ochorenie potom miernejší priebeh. Ak ide o dieťa, ktoré býva často choré samo od seba, je dojčenie preňho o to dôležitejšie. Choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac než zdravé.

Základný princíp, ktorý v takýchto prípadov v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri vírusovom ochorení infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu.

A tento princíp sa netýka len „nachladnutia“ a iných ochorení dýchacích ciest. To isté platí, ak má matka hnačku, vracia, či má či otravu jedlom - je dôležité pokračovať v dojčení.

Vo všeobecnosti - najhorší čas pre ukončenie či prerušenie dojčenia je čas, keď sú matka či dieťa choré. V takom prípade to totiž znamená odobrať dieťaťu protilátky, imunitné faktory a iné látky, ktorými mu dojčenie pomáha zostať zdravým alebo urýchľuje uzdravenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok