Anestéza 6-týždňové dojčené bábätko

Soňa    01.05.2018, 16:23

Moju dcérku som nemohla pred anestézou 6 hodín dojčiť, po anestéze mi veľmi grckala skoro 2 dni. O týždeň má ďalšiu anestézu, je tento počet hodín bez jedla adekvátny na tak malé dieťatko? Ako ho zabaviť bez jedla, kým mu dajú anestézu (medzitým pichajú kanilu do hlávky - takze veľký plač, je nepokojné, bez jedla nevydrží - hlavne ak málo papá predtým). Môže mu všeobecne anestéza nejako ublížiť?ďakujem

Milá Soňa,

na túto tému dostanete rozporuplné informácie. Mnohé z nich pochádzajú buď z nepochopenia materského mlieka a jeho zloženia alebo z toho, že ak sa dozviete, že nemáte dojčiť od polnoci pred operáciou, tak sa predpokladá, že človek odvtedy spí, ale neuvažuje sa o tom, že dojčené dieťa sa v noci bude dojčiť a chce byť dojčené.

Materské mlieko sa z tohto hľadiska považuje za "čistú tekutinu", a preto je možné dojčiť do času 2 hodiny pred anestézou (hoci toto nie je niečo, čo vám musia uznať). Tie dve hodiny bezprostredne predchádzajúce anestéze skúste prežiť tak, že dieťatko zabavíte, pripravte si špeciálne na tento účel niečo, čo by ho zaujalo.

Po anestéze môžete dojčiť hneď, ako dieťatko bude mať chuť a vyjadrí záujem o dojčenie. Nemusí byť predtým schopné vypiť nič iné. Ak má záujem dojčiť a prisaje sa a bude piť, tak dokáže koordinovať všetko potrebné na to, aby aj piť mohlo.

Ak bude po anestéze odmietať iné jedlo, výhradne ho dojčite do času, kým o jedlo prejaví záujem. Jedlo mu nevnucujte, počkajte.

Dojčenie môže dieťatku výrazne pomôcť, aby dieťa lepšie znášalo stres spojený s pobytom v nemocnici a novým prostredím a po operácii mu bude pomáhať zmierňovať prípadné pocity bolesti a nepohodlia. Dojčením môžete svojmu dieťaťu výrazne túto situáciu uľahčiť. Ak používate nejaký nosič, vezmite si ho so sebou do nemocnice a ak chcete, spite spoločne s dieťatkom v posteli počas pobytu v nemocnici.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Anestéza 6-týždňové dojčené bábätko