Kojení po dostinexu

Alice    04.05.2018, 07:53

Dobrý den. 1.5. se mi narodila dcerka, u které jsem po předchozích zkušenostech z porodnice, kde bohužel probíhá stejně jako v minulých letech jen šílená honba za gramáží dětí a strašení rodiček, byla bohužel rozhodnutá nekojit, vůbec nezačít. V náskedujících 48 hodinách jsem tedy užila Dostinex. Prsa se mi ale přes to nalila a já si teď říkám, že bych kojení přece jen zkusila ráda doma, kam za chvíli půjdeme. Vím, že to byla z mé strany zřejmě chyba, ale moje pocity před porodem, kdy jsem se rozhodla pro nekojení, a nyní, jsou diametrálně odlišné, když už před sebou nemám hororovou vidinu pobytu na odd. šestinedělí. Proto bych se ráda zeptala, za jak dlouho po použití poslední tabletky bude mléko pro děťátko nezávadné, pokud vůbec. Samozřejmě počítám i s variantou, že mléko už se tvořit nemusí, ale ráda bych tomu dala ještě šanci. Alice

Milá Alice,

určite je možné vo vašom prípade pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu.  Aj po užití lieku na zástavu tvorby mlieka má zmysel pokúsiť sa k dojčeniu vrátiť a tento liek nie je dôvod na to, aby ste sa nemohli pokúsiť naspäť bábätko prisať a bábätko dojčiť. To, že ste liek užili, nie je dôvodom na nedojčenie, ak sa k dojčeniu chcete vrátiť.

Súčasne je dôležité vedieť, že tento liek pôsobí na tvorbu mlieka dlhodobo a výrazne znižuje tvorbu mlieka. Preto aj v prípade, že by sa podarilo bábätko motivovať k tomu, aby sa začalo znova prisávať a aby sa dojčilo, nateraz nestačí sa len spoľahnúť, že bude získavať dostatok mlieka. Má však určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Odporúčame vám v tejto situácii začať spolupracovať s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby vám poradkyňa pomohla s tipmi:

- ako bábätko prilákať späť k dojčeniu

- ako vám v prípade, že by sa začalo prisávať, pomôcť predchádzať bolestivosti bradaviek – v tomto smere je dôležité, že poradkyňa pri dojčení dokáže aj skontrolovať podjazykovú uzdičku bábätka, ktorá môže výrazne zhoršovať bolestivosť dojčenia

- ako rozlíšiť pitie bábätka a ako posúdiť výdatnosť dojčenia, aby ste vedeli posúdiť, či je bábätko potrebné dokrmovať alebo nie

Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Súčasne správna úprava polohy a prisatia pomáha, aby dojčenie nebolo bolestivé.

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Ak by sa bábätko neprisávalo, začnite si odsávať alebo odstrekovať mlieko – aspoň 8x denne 20 minút, z toho aspoň raz v noci. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

Pozrite si tiež tento článok:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku.

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by sa bábätko bolo ochotné prisať, je dôležité ho dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  

5) Potrebujete výrazne zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami, ktoré vám odporučí poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

6) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení po dostinexu