Jak zvysit produkci MM

Lucie    07.05.2018, 12:06

Mam 6tydenni holcicku a neustale mame problem s jidlem. 12 dni od narozeni se ji stolice zbarvila do tmave zelena, dost plakala a pediatr usoudil, ze je hladova. Tomu nasvedcoval i nizky vahovy prirustek. Meli jsme zacit prikrmovat. 5 min kojit, pak prikrm, to vse za 20 min. Mala vypila po kojeni 90ml prikrmu ( kvuli ublikavani a zacpe nam byl v lekarne nakonec doporucen Sunar AR comfort). Po mesici mela vahovy prirustek bez par gramu kilo, avsak plactiva byla dal a problemy s briskem take. Lekar nam na prohlidce rekl, ze pribrala hodne, problemy s briskem mohou byt zpusobeny nesnasenlivosti materskeho a umeleho mleka a doporucil to umele vypustit a pouze kojit . 20 minut kazde krmeni po trech hodinach. Coz ted delame, ale holcicka place hned, jak ji prso vezmu, cuca si prstiky a i kdyz se vetsinou nakonec uklidni, je boj to vydrzet tri hodiny do dalsiho jidla. Mezi tim mi bylo pediatrem doporuceno dat caj. I tak mi prijde, ze to male nestaci. Breci a navic se objevil prujem. Stolici ma zlutou, lehce do zelena. Potrebovala bych poradit, jak zvysit produkci mleka. Jestli nezkratit interval mezi kojenimi. Zda bych ji nemela budit i v noci ( to spi i 5 hod v kuse). Pri kojeni usina, je to pro ni viditelne narocnejsi nez lahev, musim ji budit, takze celych 20min nesaje. Muzete mi poradit, co udelat aby se ten prcek konecne najedl jak ma? Moc dekuji predem za pomoc.

Milá Lucie,

v tejto situácii vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bábätko, ktoré je mesiac prakticky takmer úplne len kŕmené fľašou umelou výživou, nie je možné zo dňa na deň nechať len sa dojčiť a dúfať, že získa dostatok materského mlieka. Po mesiaci takmer úplného kŕmenia umelou výživou, sa významne zníži tvorba mlieka, bábätko sa naučilo používať pri dojčení iné svaly tváre, nedokáže hneď teraz získavať z prsníka dostatok mlieka a je pochopiteľné, že na prsníku pri pomalom toku mlieka buď zaspí alebo sa začne hnevať a odťahovať od prsníka, pretože je zvyknuté na rýchly a stabilný tok mlieka z fľaše.

V tejto situácii je nevyhnutné významne zvýšiť tvorbu mlieka, zvýšiť príjem mlieka pri dojčení a vysoko pravdepodobne nateraz zachovať dokrmovanie bábätka umelým mliekom (ak nie je k dispozícii materské mlieko). Poradkyňa pri dojčení vám pomôže so všetkými týmito oblasťami tak, aby ste sa čo najskôr mohli vrátiť k výlučnému dojčeniu a súčasne vám pomôže riešiť najčastejšie príčiny plaču. Plač bábätka totiž nesúvisí len s hladom, hoci vaše bábätko môže teraz skutočne plakať aj od hladu.

Spoločne s poradkyňou vám odporúčame urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Vaše bábätko vysoko pravdepodobne nevyhnutne teraz potrebuje dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Čaj bábätku nedávajte. Nemá ho dostávať ani dojčené, ale ani nedojčené dieťa. Čaj nedokáže dieťaťu poskytnúť potrebnú výživu a vašu situáciu nijako nezlepší.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Spoločne s poradkyňou prejdete tiež tieto opatrenia, ktoré by mali zabrániť množstvu plaču a nespokojnosti bábätka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jak zvysit produkci MM